ItaliaEleva 2016 Büyümeyi Sürdürüyor

Yayın Tarihi 18 Nisan 2016 Dürdane Abdal Yazdır

16-18 Haziran 2016 tarihlerinde, Roma’da gerçekleşen Italiaeleva Asansör Sektörü Kongresi ve Fuarı, üç yıl içinde katılımcılar ve metrekare bakımından büyüdü.

Giderek daha da büyüyor. Arka arkaya üçüncü yılda da, ANICA (Asansör Bileşenleri Endüstrisi Ulusal Birliği) ve ANACAM (İnşaat Şirketleri ve Asansör Bakımı Ulusal Birliği) tarafından desteklenen ve gerçekleştirilen Asansör Sektörü Kongresi ItaliaEleva ile randevumuz yineleniyor. Üç yıl içinde etkinlik, katılımcılar ve metrekare bakımından büyüdü. Bu bu unsurlara konumu da ekleyebiliriz. ItaliaEleva bu defa görkemli Roma Marriott Park Hotel kapsamında gerçekleştirildi. İtalya’daki iyileşme rüzgarı, aynı zamanda asansör sektörüne de yatırım yaptı mı? Bunu birkaç katılımcıya sorduk. Nasıl zor zamanlar geçirdiklerini hatırlatarak, gelecek için yatırım yapılması gerektiğini ve İtalya’nın daima dünyadaki başlıca pazarlardan biri olarak kalacağını bildirdiler. Bazı sayılara da bakalım. ELA verilerine göre sektörde yaklaşık 2 bin firma ve 23 bin çalışan var. Çin hariç olmak üzere, kurulmuş olan sistemler açısından dünyadaki birinci ülke konumunda: yaklaşık bir milyon. Toplam cironun düştüğü yıllar var, 2009 yılında 2,6 milyar avro olan ciro 2014 yılında 2,2 milyar avro olarak gerçekleşti (AssoAscensori verileri) . İhracatı hariç tutarak sadece iç pazara baktığımızda bu belirgin düşüş 2009 yılında 2,1 milyar avrodan, 2014 yılında 1,58 milyar avroya düştü. Yeni tesis sayısı düşüyor fakat modernizasyon büyüyor. Ayrıca hatırlatmak gerekir ki İtalya, dünya ihracat pazarının %14’ünü elinde bulunduran bileşen üreticileri ile ilgili olarak birinci ülke konumunda (2012 verileri, Çin bizi geçmiş olabilir). Büyümeye dair umutlar, 2015 yılı sonunda içinde bulunduğumuz yıl için %3,2 (Ance verilerine göre) büyümenin tahmin edildiği inşaat pazarı ile sıkı sı- kıya bağlıdır. Pazarın büyümesi yararına olabilecek bir diğer veri, nüfusun yaşlanması ve modernize edilmeye ihtiyaç duyan makinelerin (İtaya’da hizmet veren asansörlerin yaklaşık %40’ı 30 yaşındadır) eskimesidir. Potansiyeller mevcut, fakat gelişmeden söz etmek hâlâ riskli.

Fuara 90 firma katıldı

Toplam 5.000 metrekare alanda (geçen sene 1.000 metrekareydi) kurulu 80 stantta fuar katılımcı sayısı 90 olarak gerçekleşti. Stantlardaki ürün ve hizmetler; bileşenlerden komple tesis sistemlerine, merdiven asansöründen mekanize edilmiş otoparklara, danışmanlık fikri mülkiyetinden uzaktan verilen hizmetlere kadar oldukça çeşitliydi. Italiaeleva, küçük ve orta ölçekli asansör işletmelerinden meydana gelen, sektörün 360 dereceye kadar tüm yönlerini yansıtarak, daha önceki katılımcıların fuara tekrar katılımı ile birlikte aynı zamanda yenilerini elde etmeyi de başardı. Bu bakımdan ufku, artık sadece İtalya değil, bir miktar uluslararası da oldu. Ziyaretçiler hakkındaki veriler henüz ulaşmış değil.

Kurdele kesme töreni

Açılış ve kurdele kesme töreni boyunca, güç- lü, katılımcı, birleştirici bir iş etkinliği inşa etmeyi arzu eden ANICA ve ANACAM’ın bir öngörüsünden ItaliaEleva’nın nasıl doğduğu hatırlatıldı. Ardından Elavatori Dergisi Yazı Işleri Müdürü Fabio Liberali, izleyicileri selamladı. ItaliaEleva’nın mükemmel duruma ulaştığını söyleyen Fabio Liberali, İtalyan asansör sektörünün dünya üzerindeki durumunun da mükemmel olduğunu belirtti. Bu konuşmayı, bazı önemli uluslararası fuar şirketlerinin selamlaması takip etti (Russian Elevator Week, Moscow International Exhibition Lift; Interlift/AFAG). Misafirler arasında aynı zamanda AssoAscensori başkanı Roberto Zappa da vardı.

Kurullar ve konvansiyonlar

Italiaeleva süresince, fuar ile eş zamanlı olarak, bu sene aynı zamanda görev ve kurumsal organların da yenilendiği iki birliğe ait genel kurul gerçekleştirildi. ANICA Başkanı Paolo Vicini, üst üste ikinci dönem başkanı olarak yeniden seçildi (seçim geçen nisan ayında gerçekleştirilmişti). ANACAM ile ilgili olaraksa, iki dönem ve bir yıl da uzatmadan sonra, Michele Mazzarda başkanlık görevini bıraktı. Edoardo Rolla (Liguria) ANACAM’ın yeni ulusal başkanı oldu. Seçimler sonucu ANACAM’ın onikide sekiz ile yenilenen yeni ulusal Yönetim Konseyi, aşağıdaki gibi şekillendi: Edoardo Rolla (yeni başkan, önceki konsey tarafından yeniden seçildi), Massimo Bezzi (Trentino A.A., yeniden seçildi), Antonio Ciani (Piemonte, yeniden seçildi), Andrea Codebò (Piemonte, yeni seçildi), Roberto Corradini (Lombardia, yeni seçildi), Roberto Enriquez (Puglia, yeni seçildi), Giuseppe Febert (Calabria, yeni seçildi), Michele Mazzarda (Lazio, yeniden seçildi), Piero Mosanghini (Campania, yeni seçildi), Luca Pierazzoli (Toscana, yeni seçildi), Dante Pozzoni (Lombardia, yeni seçildi). ANACAM Giovani’nin temsilciliğine, ayrılan Gianluca Bertazzoni yerine Ivan Ferrarini (Emilia Romagna) atandı. Tüzüğe uygun olarak, ilk toplantıda, iki başkan yardımcısı, genel sekreter ve idari sekreter de belirlenecek. Kongrede pekçok konu görüşüldü. Diğer konuların yanı sıra Mediacom tarafından alacakların yönetimi hakkında sektör asansör Kobilerine ait Osservatorio’ya ait verileri içeren sunum da görüldü. Raporu hazırlayan sektörde genel olarak ödeme sürelerinin 170 gün olduğunu, ANACAM işletmeleri olması durumunda 185 güne çıktığını ortaya koydu. Veriler yine de önceki inceleme tarafından eğilimin iyileşme gösterdiğini belirtiyor. Venedik IUAV Üniversitesi profesörü Dario Trabucco, yukarı doğru kentsel gelişim ve dünya nüfusunun artışı ile asansörün gerekliliğine değindi. Asansörün, teknolojik gelişme sayesinde daima etkin bir nakliye aracı olabilmesi için ve akıllı şehirlerin yaratılması için gerekli şartlara dikkat çekti. Daha sonra ise konu ile ilgili standartlar ve özellikle 2014/33/EU Asansör Direktifleri tarafından getirilen yenilikler hakkında mühendis Paolo Tattoli tarafından hazırlanan geniş bir sayfa yer aldı

Save the children (Çocukları Kurtarın)

2016 etkinliklerinden biri de 1919 yılında İngiltere’de kurulan Save The Children idi. Bu organizasyon, dünya genelindeki çocukların haklarının savunulması ve genişletilmesi amacıyla kurulmuş en büyük uluslararası organizasyondur. Giuseppe Ligorio, ItaliaEleva organizatörleri adına projelerinin savunulması için katkıda bulunmak amacıyla “Save The Children ile anlaş- maya vardık” şeklinde duyurdu. Fuarda STC çalışanları, ANACAM ve ANICA ilgililerinin, fuara katılan şirketlerin ve tüm diğer misafirlerin organizasyon faaliyetleri hakkında bilgi sahibi olması için orada hazır bulundu”.

Gala yemeği

Gala yemeği, Quirinale’den San Pietro’ya kadar Roma’nın en meşhur manzaralarından birine sahip muhteşem Casina Valadier’de gerçekleştirildi. Yaklaşık 450 kişi, birlikte yemek yiyerek ve canlı müzik dinleyerek birlikler tarafından misafir edilmenin tadını çıkardı

Sonuç

Sonuç ItaliaEleva katılımcılar ve ziyaretçilerin hoşuna giden bir randevuyu yeniden teyit etti. Sektörün başlıca birliklerinin başkanlarına bu üçüncü etkinlik için son fikirlerini ifade etmelerini rica ettik. AssoAscensori’nin Başkanı Roberto Zappa: “Sektörümüz, bazı önemli konularda birlikten yardım almak zorundadır: güvenlik, erişilebilirlik ve enerji tasarrufu. Birlik, özellikle kamu kuruluşları ile çalışıldığında ifade edilmelidir. ItaliaEleva bu işbirliği için en iyi desteği temsil etmektedir.” ANICA’nın Başkanı Paolo Vicini: “Üç yıl önce sektör için bir etkinlik yaratma fikri ortaya çıktığında, amaç İtalya’ya bir fuarınkazandırılmasıydı. ItaliaEleva gitgide büyüyor ve gelecekte nasıl bir şekle sahip olacağını şu anda bilmiyoruz, fakat hiç şüphesiz pazarın ihtiyaçlarına cevap vereceği bugünden belli.” ANACAM’ın Başkanı Michele Mazzarda: “Yavaş yavaş başlayan fakat şimdi önemli bir şeye dö- nüşen mükemmel bir olay olarak görüyorum. Katılımcılar ve ziyaret- çilerden mükemmel geri dönüşler aldık. ItaliaEleva sektöre katkıda bulunuyor, çünkü birlik sağlıyor.” ItaliaEleva’nın bir sonraki etkinliği Haziran 2017’de yapılacak.

Sürekliliğin İşareti

Federica Villa - Yenilik mi ya da süreklilik mi?

Edoardo Rolla – Süreklilik! Michele Mazzarda ile 10 yıldan beri omuz omuza çalıştım. Ben de onun gibi, birliğimizin, onu oluşturan işletmelerin her birinin iyileştirilmesi için bir araç olduğuna yürekten inanıyorum. Aynı zamanda sektörün diğer birlikleri ile işbirliğine de inanıyorum: 2015 yı- lında kendisiyle bir anlaşma imzaladığımız AssoAscensori; ItaliaEleva girişimini paylaştığımız ANICA ve tam da bugünlerde kendisiyle bir anlaşma imzaladığımız Confartigianato”

F.V. – Gelecek için planınız nedir?

E.R. – Temsil ettiğimiz küçük işletmelere daha fazla destek vermek istiyorum. Bu anlamda, kurul ile birlikte daha fazla hizmet verebilmek için bir planı uygulamaya koymak niyetindeyim. Ayrıca, daha küçük olanlara ulaşmak için, aidat maliyetini azaltmak amacıyla uygulanabilecek yöntemler üzerinde çalışacağız. Eğitim ve destek vermek: bunlar karşısındaki sloganımız. Eğer onlar büyür ise, hepimiz büyürüz ve sektör de bir bütün olarak büyür.

F.V. – Sonraki planlarınız neler?

E.R. – Üç planımız var. Birincisi, şüphesiz Yeni Asansör Direktifinin İtalya’da kabul edilmesi. 1999 Direktifi öncesi yapılan tesislerin güvenli şekilde çalış- malarının sağlanması için bir karara varılabilmesi amacıyla diğer birlikler ile Hükümete yönelik el ele somut adımlar atmak. İkinci ve üçüncü planlarımız ise, ANACAM’ın kendisi ile yapılması gerekenler. Daha önce söylediklerimin ışı- ğında, bağlı şirketlere daha iyi şartlar sağlayarak, tüm asansör sektöründe uzman destek sağlama misyonuna sahip Assolift servis şirketimizi tekrar devreye sokmak istiyorum. Son olarak da, görevim süresince, üye sayımızı arttırmayı hedefliyorum

F.V. – Bu durumda, yeni kurulda size iyi çalışmalar diliyorum!

E.R. – Teşekkür ederim. Michele Mazzarda’nın veda mesajında yapmış olduğu daveti kabul ederek kapatmak istiyorum: ANACAM’ı herkesin yararına olacak biçimde, kendi imkanlarımı en iyi şekilde kullanarak idare edeceğim.