İstanbul WINEURASIA 2018 ile Dünya Sanayi Devlerini Ağırladı

Yayın TarihiMayıs-Haziran, 2018 Yazdır

Deutsche Messe AG Türkiye Ofisi Hannover Fairs Turkey Fuarcılık A.Ş. tarafından 15-18 Mart 2018 tarihleri arasında TUYAP Beylikdüzü Fuar ve Kongre Merkezinde düzenlenen WIN EURASIA 2018 Fuarı rekor düzeyde ziyaretçi ile tamamlandı.

Ekonomi Bakanlığı, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, KOSGEB desteği ile Hannover Fairs Turkey Fuarcılık tarafından düzenlenen ve 22 ülkeden bin 800 den fazla firmanın katılımcı olarak yer aldığı fuarı 145 ülkeden 75 bin kişi ziyaret etti. Bu yılki fuarda yabancı ziyaretçi sayısında da önceki yıllara göre yüzde 51,2’lik rekor artış gözlendi. Sektörün talepleri doğrultusunda, Avrasya bölgesinin önde gelen ticari fuarlarının 2018 yılındaki etkinliğinde güçlerini birleştirdiği WIN EURASIA 2018’in açılış konuşmalarını Hannover Fairs Turkey Fuarcılık A.Ş. Genel Müdürü Alexander Kühnel, Deutche Messe A.G.’den Dr. Andreas Gruchow, Almanya Elektrik ve Elektronik Üreticileri Derneği (ZVEİ)’den Dr. Markus Winzenick, Elektrik Tesisat Mühendisleri Derneği (ETMD)’den Mustafa Cemaloğlu, İstif Makinaları Distribütörleri ve İmalatçıları Derneği (İSDER)’den Ender Akbaytogan, Kayseri Sanayi Odası Başkanı Mehmet Büyüksimitçi, Endüstriyel Otomasyon Sanayicileri Derneği (ENOSAD)’dan Hüseyin Halıcı ve Makine İmalat Sanayii Dernekleri Federasyonu (MAKFED)’den Sevda Kayhan Yılmaz yaptılar.

Alexander Kuhnel konuşmasında; “WIN EURASIA 2018 ile bu yıl birçok ilke imza atıyoruz. Endüstri 4.0 odaklı özel alanları ve yeni uygulamalarıyla dünya sanayi devleri son teknolojilerini göstermek için bugün burada buluştu. Ziyaretçilerimiz otomasyon, dijitalleşme, nesnelerin interneti, arttırılmış gerçeklik ve katmanlı üretim gibi teknolojik gelişmeleri yakından deneyimleme fırsatı bulabilecekler. 360 derece tüm imalat sanayi sektörünü tek çatı altında topladığımız WIN EURASIA ile Türkiye’nin sanayicileri de son teknoloji ürünlerini dünyaya tanıtabilme fırsatının yanı sıra son derece önemli uluslararası iş bağlantılarına imza atma imkânını bulacaklar” dedi.

Deutsche Messe AG Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Andreas Gruchow da Türkiye’nin G20 ülkeleri arasında en hızlı büyüyen ekonomilerden biri olduğuna işaret ederek, “Türkiye, uluslararası alandaki rekabet gücünü sürekli artıran bir ülke. Deutsche Messe olarak, ev sahipliğini yaptığımız tüm fuarları ülke ekonomileri, katılımcı firmalar ve ziyaretçiler nezdinde maksimum verim almak üzere organize ediyoruz.” dedi.

İstif Makinaları Distribütörleri ve İmalatçıları Derneği (İSDER) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Akbaytogan, fuarların, karşılıklı ticaret ve ortak yatırımlar için fırsatlar sunan platformlar olduğunu belirterek, büyük sanayi devriminin ardından önem kazanan fuarların, tarım toplumundan sanayi toplumuna geçiş aşamasında etkili bir rolü bulunduğunu söyledi. Akbaytogan, “WIN EURASIA Fuarı, farklı coğrafyalardan binlerce katılımcıyı ağırlayarak yeni iş ortaklıkları sağlayan bir yapı halini almıştır.” dedi.

Kayseri Sanayi Odası Başkanı Mehmet Büyüksimitçi ise konuşmasında; WIN Eurasia Automation Fuarı’nın kendisini ispatladığını ve Kayserili sanayiciler olarak bu tür fuarların önemini çok iyi bildiklerini belirterek, fuarın katılımcılara çok büyük faydalar sağlayacağından emin olduklarını söyledi. Kayseri Sanayi Odası’nın öncülüğünde fuara Kayserili sanayiciler olarak 150 kişilik bir heyetle geldiklerini belirten Büyüksimitci, “Bugün Kayseri Sanayi Odası üyelerinden oluşan 150 kişilik karar verici bir heyetle buradayız. Ayrıca ekibimizin içerisinde üniversiteden hocalarımız da var. Bunun yanı sıra fuarda Kayserimizin güzide firmalarının stantları var. Ben kendilerine hayırlı ve bol kazançlı bir fuar diliyorum” dedi.

Endüstriyel Otomasyon Sanayicileri Derneği (ENOSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Halıcı ise Endüstri 4.0 kavramının dünyanın her yerinde yer edinmeye başladığını ifade ederek, “Türkiye’deki sanayi yüzde 90’ın üzerinde KOBİ’lere dayanan bir sanayidir. Dolayısıyla bizim burada önemsediğimiz nokta KOBİ’lerimizi bilinçlendirmek.” diye konuştu.

Makine İmalat Sanayii Dernekleri Federasyonu (MAKFED) Denetim Kurulu Başkanı Sevda Kayhan Yılmaz da Konya’da ihracatın yüzde 74’ünün sanayi mamulü ihracatından geçtiğini ifade etti. Kayhan, “Değirmen makinelerinde Çin’den sonra ikinci olduk ve Endüstri 4.0’a değirmen makinecileri çoktan geçti. Azerbaycan’daki fabrikanın kontrol panelini Konya’da gördüm. Bizim kentimizden oranın nem oranını kontrol ediyorlar.” diye konuştu.

Uluslararası firmaların robot, otomasyon teknolojisi, IT çözümleri ve yazılımlarının yanı sıra network platformlarının da sergilendiği WIN EURASIA 2018’de, 360 derece imalat sanayinin tüm bileşenleri bir araya geldi. Endustri 4.0 konsepti ile organize edilen fuarda Türk sanayicilerin gerçekleştirdikleri işbirlikleri ile teknoloji yatırımları hız kazandı. CeMAT EURASIA, Electrotech EURASIA, IAMD EURASIA, Metalworking EURASIA, SurfaceTechnology EURASIA ve Welding EURASIA fuarlarından oluşan 6 ticari fuarın bir arada olduğu fuarda katılımcı ve ziyaretçiler sac işlemeden metal şekillendirme teknolojilerine; otomasyon hizmetlerinden elektrik ve elektronik ekipmanlara; hidrolik ve pnömatik hizmetlerden tesis içi lojistiğe kadar geleceğin fabrikaları için ihtiyaç duyulan tüm eko-sistemi bir arada görme fırsatı buldu. Fuarda ComVac EURASIA, Digital Factory – IıoT Özel Alanı, Endüstri 4.0 Festival Alanı, STARTUP Özel Alanı ve WIN EURASIA Kariyer Günleri etkinlik alanları da katılımcı ve ziyaretçiler tarafından büyük ilgi gördü.

Dört gün boyunca yoğun katılımın yaşandığı fuara asansör sektörüne aksam tedarik eden birçok firma da katılırken LAFERTGROUP Türkiye yetkili satıcısı GRAVİT Asansör de kurduğu standı ile fuarda yerini aldı.