INELEX İzmir Fuarı 11’inci Kez Kapılarını Açtı

Yayın TarihiMayıs-Haziran, 2018 Yazdır

11’inci INELEX Asansör ve Asansör Teknolojileri Fuarı yeni fuar alanı olan “Fuar İzmir” in D Salonunda 26-28 Nisan 2018 tarihlerinde çeşitli etkinliklerle ziyaretçi akınına uğradı.

Asansör Sanayicileri Federasyonu (ASFED), Ege Asansör ve Yürüyen Merdiven Sanayicileri Derneği (EAYSAD), İBB, İZTO, KOSGEB, EBSO, MMO ve EMO desteği ile EFOR Fuarcılık tarafından düzenlenen fuara bu yıl 80 firma katılım sağlarken, yurtiçi ve yurtdışından binlerce ziyaretçi ilgi gösterdi. Başta Gürcistan, Ukrayna, Azerbaycan, Arnavutluk, Libya, Lübnan, Filistin, Fas, Tunus, Mısır ve Pakistan olmak üzere 30 ülkeden sektör profesyonelleri fuarda buluştu. EFOR Fuarcılık Genel Müdürü Nuray Eyigele İşleyen 11. incisi düzenlenen fuarın açılışında, katılımcı firmaların yeni ticari bağlantılar ve iş birlikleri edineceklerini umduğunu belirterek başarılı bir fuar olmasını temenni etti. Açılış konuşmasında söz alan ASFED Başkanı Yusuf Atik de sektörün sorunlarına değinerek birlik ve beraberlik içinde birçok sorunun çözülebileceğini belirtip bu fuarın buna vesile olması dileğinde bulundu.

Fuardan bir gün önce İstanbul’daki yeni tesisinin açılışını gerçekleştirilen GENEMEK, açılışa katılan yurt içi ve yurtdışı misafirlerini bir otobüsle fuara götürerek INELEX 2018’e destek verdi. Fuarda, elektrikli ve hidrolik asansör aksamı üreten ve pazarlayan firmaların yanı sıra asansör ve yürüyen merdiven taahhüt firmaları da ürünlerini sergiledi. Üç gün süren etkinlikte TSE, Sivil Toplum Kuruluşları, Sektörel Basın ve Meslek Liseleri gibi kurum ve kuruluşlar da açtıkları stantlarında ziyaretçilerle buluştu. Bölgesel olarak başta Ege, İç Anadolu ve Marmara Bölgesinden olmak üzere tüm bölgelerden fuara ilgi büyüktü. Fuarı İzmir Valiliği temsilcileri ile İzmir ve Bölge şehirlerden Sivil Toplum Kuruluşu yetkilileri de ziyaret etti. Efor Fuarcılık yetkililerinin refakatinde gerçekleşen ziyarette, temsilciler sektörü yakından tanıma ve firma temsilcileri ile stantlarında bir araya gelerek sektör hakkında detaylı bilgi alma fırsatı buldular.

Fuarda sektörün güncel konuları Panel ve Seminerlerde ele alındı

Fuar boyunca Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, MMO, EMO, EAYSAD, İBB İmar Denetim Dairesi Başkanlığı temsilcileri ile çeşitli firma temsilcilerinin sunumları katılımcı ve ziyaretçiler tarafından ilgi ile izlendi. İlk gün etkinliğinde GETA Asansör’den Sedat Yıldız “Uluslararası Marka Yaratmada Bir İş Modeli GETA” sunumu ile firma birleşmelerinin faydaları hakkında bir sunum gerçekleştirdi. Aynı gün MC-LİFT’ten Mehmet Çetin Gürbüz yaptığı sunumda “TS EN 81-28 Yolcu ve Yük Asansörlerinde Uzaktan Alarm” Standardının uygulamaları hakkında bilgi verdi. İkinci gün etkinliklerinde EMO temsilcisi Bülent Çarşıbaşı “Artık Akım Anahtarı – Topraklama – Asansörde Enerji Kalitesi” konulu sunumunu yaptı. Öğleden sonra Serdar Tavaslıoğlu’nun moderatörlüğünü yaptığı “Tasarım Tebliğ ve Uygulamaları” konulu Panel yoğun katılıma sahne oldu. Panelin ilk Oturumunda Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi Genel Müdürlüğü Asansör ve Teleferik Sanayi Şubesinden İlyas Menderes Büyüklü “Tasarım Tebliğ ve Uygulamaları” hakkında bilgilendirme yaptı. Büyüklü sunumunda firmaların yayınlanan mevzuata uymaları konusunda uyarılarda bulundu. Aksi halde her yıl yapılan denetlemelerde görülen cezai yaptırımlarla karşılaşmalarının kaçınılmaz olduğunu belirtti. Menderes Büyüklü sunumu dâhilinde çeşitli sektörel verileri de katılımcılarla paylaştı. İkinci Oturumda ise İBB İmar Denetim Dairesi temsilcisi Emin Gürtan Uysal, EMO temsilcisi Onur Ercan, MMO temsilcisi Zafer Güneş ve EAYSAD Başkan Vekili Oğuz Yanık sunumları ile katılımcıları bilgilendirdiler. Son gün etkinliğinde ise MMO İzmir Şubesinden Zafer Güneş “TS EN 81-20 ye göre Asansör Periyodik Kontrollerine Bakış” konulu sunumu ile bilgilendirme yaptı.

11. INELEX Asansör ve Asansör Teknolojileri Fuarı EFOR Fuarcılık Genel Müdürü Nuray Eyigele İşleyen başkanlığındaki heyetin tüm stantları tek tek ziyaret ederek katılım sertifikalarını takdim etmesi ile sona erdi.