INELEX 2016 Profesyonelleri İzmir’de Buluşturdu

Yayın Tarihi 20 Nisan 2016 Dürdane Abdal Yazdır

İzmir Asansör ve Asansör Teknolojileri Fuarı INELEX 2016’ya 107 firma katıldı. Türkiye’nin yeni fuar alanı Fuar Izmir’de yapılan organizasyonu 10.300 kisi ziyaret etti.

Bu yıl 10.’su yapılan İzmir Asansör ve Asansör Teknolojileri Fuarı 2016, 7-10 Nisan tarihlerinde, Türkiye’nin en yeni ve en modern alanı Fuar İzmir’de düzenlendi. 107 firmanın katıldığı fuarda insan, yük, engelli asansörleri, yürüyen merdiven, hidrolik asansör ve aksamları ile ilgili ürünler sergilendi.

INELEX 2016 Efor Furacılık tarafından, Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO), İzmir Ticaret Odası (İZTO) ve Küçük ve Orta Ölçekli Sanayi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) ve Ege Asansör ve Yürüyen Merdiven Sanayicileri Derneği (EAYSAD) desteği ile düzenlendi.

107 katılımcı ile açılan fuar, profesyonel ziyaretçilerin ilgi odağı olmayı başardı. Genel Müdürü Nuray Eyigele İşleyen, fuarda ticari bağlantıların sektörün içinde bulunduğu durumdaki beklentilerin çok üzerinde gerçekleşerek ticari hareketliliği sağladığını ve hedefleri aştığını ifade etti. Sektörün önemli bir zirvesinin INELEX 2016 ile İzmir’de yapıldığına dikkat çeken Nuray Eyigele İşleyen, Türkiye asansör ve yürüyen merdiven sektöründe gelinen son noktanın INELEX 2016 ile birlikte stantlara taşındığını belirtti ve “Sektör, ortaya koyduğu son teknoloji ile yerli üreticinin global dünyaya ayak uydurduğunu ve gelişen pazara hakim olma gücü olduğunu bir kez daha kanıtladı” diye konuştu.

Türkiye ve dünyanın dört bir yanından asansör aksamı üretici ve tedarikçileri, asansör taahhüt firmaları, müteahhitler, mimarlar, mühendisler, emlak yatırımcıları, kamu yöneticileri, yerel yöneticiler, bina yöneticiler ve akademisyenler, sektörün Türkiye zirvesi niteliğindeki INELEX 2016’da buluştu.

Başta İzmir, İstanbul, Antalya, Aydın, Denizli, Manisa, Muğla, Mersin, Adana, Diyarbakır, Malatya, Erzurum, Kars, Trabzon, Samsun, Tokat, Ankara, Eskişehir, Konya, Kayseri, İstanbul, Bursa, Çanakkale, Isparta, Zonguldak, Şanlıurfa illeri olmak üzere Türkiye genelindeki 59 şehirden birçok sektör profesyoneli INELEX 2016’yı ziyaret etti.

Yurtdışından ise özellikle Umman, Bahreyn, Filistin, Irak, Ürdün, Lübnan, Suudi Arabistan, Kuveyt, Cezayir, Yunanistan, İran, Mısır, Tunus, Yunanistan, Bosna Hersek, Kıbrıs, Almanya, İtalya, Makedonya ve Bulgaristan’dan alım heyetleri fuarı ziyaret etti.

Güncel konular seminerlerde masaya yatırıldı

Fuarda eş zamanlı olarak, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Türk Standartları Enstitüsü, Makina Mühendisleri Odası, İzmir Ticaret Odası, Ege Bölgesi Sanayi Odası, Asansör ve Yürüyen Merdiven Sanayicileri Derneği ve Ege Asansör ve Yürüyen Merdiven Sanayicileri Derneği’nden yetkililerin katılımı ile önemli seminerler gerçekleştirildi.

Fuarın birinci günü TMMOB Makine Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Temsilcisi Berkay Eriş tarafından “Asansörde İş Güvenliği” sunumu gerçekleştirildi. Aynı gün Elektrik Mühendisi Serdar Tavaslıoğlu tarafından “TS EN 81-20\50 Standardı Eğitimi ile Gelen Ana Değişiklikler” başlıklı sunum yapıldı.

Fuarın ikinci günü Teknoloji Bakanlığı Sanayi Genel Müdürlüğü Asansör ve Teleferik Sanayi Şubesi Temsilcisi İlyas Menderes Büyüklü, Makina Mühendisleri Odası İzmir Şubesi temsilcisi Berkay Eriş, Türk Standartları Enstitüsü Temsilcisi Ahmet Nedim Doğan’ın konuşmacı olarak, Makina Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Güniz Gacaner Ermin’in moderatör olarak yer aldığı “Yeni Yönetmeliklerin ve Denetimlerin Uygulanması, Kamu Otoritelerinde Farkındalığın Artırılması” konulu farkındalık toplantısında, güncel ve faydalı bilgiler aktarıldı.

Fuarın üçüncü günü yine İlyas Menderes Büyüklü, İzmir Ticaret Odası 55. Makine Grubu Komite Başkanı Ergin Aktaş, Ege Bölgesi Sanayi Odası Asansör, Kaldırma ve Taşıma Ekipmanları Sanayi Meslek Komitesi Meclis Üyesi Onur Ercan, AYSAD Başkanı İzzet Güven, EAYSAD Başkan Vekili Emin Tunç; Serdar Tavaslıoğlu’nun moderatörlüğünde, “Yeni Yönetmelikler Sonrası Uygulamalar” panelini gerçekleştirildi.

Üç gün süren seminerlerde, sektörün sorunları, yenilikleri ve geleceği işlenirken, özellikle teknik personel ve uygulamacı firma sahipleri, mimar ve mühendisler sunumlara yoğun ilgi gösterdi.

Katılımcı firmalardan ikisi yemek verdi. Küçük Grup, 7 Nisan’da İzmir Güzelbahçe’deki Kule Balık Evi’nde; Özray da 9 Nisan’da Kordon’da Fish and Steak Restoran’daki yemeğe fuar konuklarını ve basın mensuplarını davet etti. Elevator World Turkey olarak biz de her iki yemekte sektörün yanındaydık.