IEE Expo 2018

Yayın TarihiMayıs-Haziran, 2018 Yazdır

Yedincisi düzenlenen ve Messe Frankfurt çatısı altında ilk defa gerçekleştirilen fuar, yerleşik formatına sadık kalıp, daha fazla heyecan veriyor.

Değişimin yaşamın tek sabiti olduğu söylenir. Bir zaman sonra geriye dönüp baktığımızda bu gün gibi açıktır. Virgi Communications and Exhibitions’tan devir alınan (ELEVATOR WORLD India, 2016’nın 2nci Çeyreği) Yedinci Uluslararası Asansör ve Yürüyen Merdiven Fuarı, (IEE) Expo 2018, etkinlik organizatörü Messe Frankfurt GmbH tarafından Mumbai’nin Bombay Fuar ve Sergi Sarayı’nda (BCEC) ilk kez gerçekleştirildi. Tanıdık bir mekanda tanıdık bir fuar olmasına rağmen 27 Şubat-1 Mart arasında gerçekleşen etkinlik, inşaat sektörünün bir adım öne çıkması, uluslararası katılımın gözle görülür artışı, iş liderleri beraberindeki katılımcıları ve iyimser manzarası ile güçlü bir gelişme kaydetti.

Yapı sektörü ve danışmanlarının onur konuğu olarak kürsüye çıktığı açılış töreninde, değişim beklenenden fazla göze çarpıyordu. Değişim, Hindistan asansör ve yürüyen merdiven endüstrisinin mevzuat güncelleme senaryosu ve genel anlamda yapı gelişmelerinin yansıtıldığı konuşmalarda da fark edildi. Üç gün süren etkinlik, paydaşların etkileşime geçerek yeni normlar arasında gezinmenin bir yolunu aradıklarına tanıklık etti.

Geleneksel lamba yakma töreni sırasındaki saygın atmosfer ve kalabalık konferans salonu, Hint dikey taşımacılık (VT) pazarının neden dünya çapında ikinci büyüklüğe sahip olduğunu açıklığa kavuşturdu. Başkan ve CEO Wolfgang Marzin, geleneği takdir ettiğini ve fuarın esasen hayırlı bir işaret ile başladığını söyledi. Ayrıca, bu fuarın kurucuları ve yüzü olan G. Raghu ve Anitha Raghunath’ın açılışta ön sırada yer almasından duyduğu mutluluğu da dile getirdi.

Messe Frankfurt Trade Fairs India Pvt. Ltd. Genel Müdürü ve Messe Frankfurt Asia Holding Ltd. Yönetici Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Raj Manek şunları paylaştı:

“Messe Frankfurt çatısı altındaki ilk Uluslararası Asansör ve Yürüyen Merdiven Fuarı’nın, dikey taşıma (VT) sektöründen en üst düzey oyuncularını Hindistan pazarına getirmede başarılı olduğunu ve hızla gelişen bir ülkenin taleplerine cevap vermek için işletme ağı oluşturmayı kolaylaştırdığını duyurmaktan mutluluk duyuyoruz. Uluslararası katılımda yüzde 20’lik bir artışa bakarak, fuar için planlanan kapsamlı program listesiyle, katılımcılarımızın ve ziyaretçilerinin fayda sağlayacağından eminiz.”.

Temsilcilereegelere hitap eden JLL India CEO ve Ülke Başkanı Ramesh Nair, başlıca talebin konut ve ortak çalışma alanları gibi yeni ticari fikirlerden

geleceğini öngörerek, 20122’ye kadar konut alanlarında toplam talebin %20’sinin ortak çalışma alanlarından beklendiğini, özellikle uygun fiyatlı konutta yılda 10 milyon konut talebi olduğunu açıkladı. Ayrıca, Gayrimenkul (Mevzuat ve Geliştirme) Yasası’nın sektöre şeffaflık getireceğini ve bunun da doğrudan yabancı yatırımı çekeceğini söyledi.

Açılış töreni, Dosti Realty Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Deepak Goradia ve İndia-Maharashtra Gayrı Menkul Geliştiricileri Birliği Başkan Yardımcısı gibi dernek başkanları ve gayrimenkul geliştiricilerinin konuşmalarına tanıklık etti.

Konut Sınai Odası (CREDAI-MCHI); Dominic Romell, Romell Group Müdürü, CREDAI-MCHI; Dhaval Ajmera, Ajmera Realty & Infra Ltd. Müdürü ve Sonal Shah, Women’s Wing (Kadının Kanadı) Başkanı CREDAI-MCHI Başkanı Mayur Shah şunları söyledi;

“CREDAI-MCHI olarak, Messe Frankfurt’un ilk kez Mumbai’de düzenlediği IEE Expo’ya katılmaktan gurur duyuyoruz. IEE Expo, yüksek binaların güvenlik, hız, ileri kontrol sistemleri, yolcu konforu ve enerji verimliliğine ilişkin teknolojik gelişmeleri ve yeni ürün geliştirmelerini içererek sektörü tek çatı altında toplamak, sorunları tartışmak ve işbirliği yapmak için mükemmel bir platformdur.”

Etkinlik ilerledikçe ziyaretçilere, “endüstriyi üst seviyeye taşımayı” vaat eden IEE Expo gibi etkinlikler için Maharashtra’nın ideal bir yer olduğunu belirten Maharashtra Hükümeti Gelir Yardımı ve Rehabilitasyon ve Kamu Eserleri Bakanı Chandrakantdada Patil de katıldı.

Önümüzdeki dört yıl içinde yüzde 50’nin üzerinde bir büyüme beklenen Hint asansör ve yürüyen merdiven sektörü dünya çapında ilgi çekiyor. Fuar alanını yüzde15 büyümesi, Hindistan, Çin, Almanya, Japonya, İtalya, Hollanda, İsviçre, Türkiye, İngiltere ve ABD dahil 10 ülkeden 174 katılımcı firmanın etkisiyle ile IEE Expo 2018 bunu başardı. Fujitec, Hitachi, City Lifts, AVCAM Corp Ltd, Creestaa Elevators India Pvt. Ltd., Fermator, Gefran, Mas Industries Pvt. Ltd., Montanari, Monteferro, Otis ve Schmersal dahil öncü oyuncular etkinlikte yer aldı.

Ziyaretçilere lüks ve üst düzey bir kişisel teknoloji deneyimi yaşatmak için çalışır asansör ve yürüyen merdiven örnekleri sergilendi. Toplam 9.400 ziyaretçi vardı ve ilk elden tanık oldukları teknoloji ve markalardan memnun görünüyorlardı.

Fuarın üç günü boyunca önemli alt-sektörler hakkında etkileşimli oturumlar yapıldı. Gefran, Fujitec, Nidec, Otis, Hitachi, Intellithink, Wittur, Schmersal ve Monteferro gibi endüstri liderlerinin sektördeki can alıcı konulara değindiği, katılımcılara sektör hakkında daha çok açıklık getirdiği seminerler vardı.

İkinci günde Dikey Taşıma (VT) sektörü mevcut dinamiklerinin altını çizen Madras Consultancy Group Başkanı Shanker Gopalkrishnan, asansör ve yürüyen merdiven pazarının 2017 yılında 115 milyar ABD doları seviyesinde olduğunu ve 2021 yılına kadar 175 milyar ABD doları seviyesine ulaşacağını açıkladı. Esas talebin, dikey gayrimenkulün büyümesini çabuklaştıracak yenilikçi çözümlere gerek duyan uygun fiyatlı konut sektöründen beklendiğini söyledi.

Birinci gün, yüksek binaların plan ve tasarımında disiplinler arası koordinasyona dair bir panel yapılırken, ikinci gün yangınla mücadele ve acil durum tahliyesi için asansör kullanımı ve 2016 Ulusal İmar Kanunu’nun (NBC) 5. bölüm B kısmı’na giriş üzerine bir atölye çalışması gerçekleşti.

İnşaat iş güvenliği konusunda NBC’deki değişiklikler hakkında konuşan, Hindistan Standartları Bürosu İnşaat Mühendisliği’nden, yönetici ve bilim adamı Sanjay Pant şunları söyledi:

“IEE Expo, çokça oyuncu içeren oldukça ilginç bir platform. 2016 yılında gözden geçirilen NBC, yürüyen merdivenler hakkında ayrıntılı bir bölüm oluşturdu ve [yürüyen yol], dış cephe ve mülk / tesis yönetimine dair yeni bir bölüm ekledi. Yapılan panelde, kanunun hayata geçirilmesinde uzun bir yol kat edildiği anlaşıldı.”

Üçüncü gün, Hiranandani Group eş-kurucusu ve Genel Müdürü, ve Ulusal Gayrimenkul Geliştirme Kurulu Başkanı Niranjan Hiranandani’nin, Hindistan nüfusunun yüzde 51’inin kentsel alanlara taşındığını, bunun tıkanıklığa yol açacağını ve sonunda asansörlerde şiddetli bir büyümeyle sonuçlanacağını paylaştığı sürpriz bir ek oturumla başladı. Hiranandani, şimdilik talebin yüksek kesimlerden geldiğini, ancak “herkes için konut” un daha yaygın hale geleceğini belirterek, “piramidin tabanı daha hızlı büyüyecek, ve bu da asansör profesyonellerinin daha ihtiyatlı olmasını gerektirecek” dedi.

Bir sonraki IEE Expo 27 - 29 Şubat 2020’de yapılacak.