IEE EXPO 2016’ya 22 ülke katıldı

Yayın Tarihi 17 Mart 2016 Kanika Goswami Yazdır

Başarılı geçen altıncı Uluslararası Asansör & Yürüyen Merdiven (IEE) Fuarı, sektör için heyecan verici dönemlerin sinyalini veriyor.

Hindistan, ortalama 7,3 oranla dünyada en hızlı büyüme oranına sahip ülkelerden biri. Ağırlıklı olarak tarıma dayalı bağımsız bir ülke olarak yola çıkan Hindistan, bugün 2015 yılında % 4,4 büyüyen sanayi sektörü ve % 11,5 büyüyen finans, gayrimenkul ve profesyonel hizmet sektörüyle övünüyor. Asansör sektörü de bu dönemden avantaj sağlayabilir, zira bu sektörde, Hindistan gayrimenkul sektörünün şimdiye dek tecrübe ettiği en iyi dönemlerden biri yaşanıyor.

2018’de Hindistan’ın yüksek hızlı asansör montajı sayısının 100.000’in üzerine çıkacağı ve yılda yaklaşık olarak % 15 büyüyeceğine dair tahminler var. Global asansör piyasasının 750.000 – 800.000 adet olduğu tahmin ediliyor ki 2013 yılında Çin, bu rakamın % 65’ini oluşturuyordu. Hindistan, asansör ve yürüyen merdiven dünyasında, ikinci en büyük pazar olarak pozisyonunu koruyor ve dikey gayrimenkulde hızlı bir büyüme gösteriyor. Hindistan’daki yürüyen merdiven piyasasının yılda yaklaşık 1.800 adet olduğu tahmin ediliyor.

Yaklaşık 10 yıl öncesine kadar, sektörde doğru bağlantıları yapabilecek bir platform ve işletmenin büyümesi ve ağ oluşturması konusunda bilinç eksikliği vardı. 2006 yılında ilk kez sahne alan IEE Fuarı, tam da bunun için ortaya çıktı. Fuarın altıncısı, olağanüstü heyecan ve coşkuyla, Mumbai’de bulunan Bombay Fuar Merkezi’nde gerçekleştirildi. 17-19 Mart tarihleri arasında yapılan fuarın açılışını Maharaştra Eyalet Başkanı Devendra Fadnavis yaptı ve Rajya Sabha Parlamento Üyesi Amar Sable, BJP Maharaştra başkan yardımcısı Shri. Mangal Prabhat Lodha ve Cosmos Bank direktörü Krishna Kumar Goel gibi yüksek rütbeli isimler katıldı.

Fadnavis, açılış konuşmasında, oldukça teşvik ediciydi, başta Maharaştra olmak üzere, Hindistan’da yüksek binaların sayısının artışını göz önünde bulundurarak, sektörün için artan fırsatlardan övgüyle söz etti. Ayrıca, Maharaştra’da sektöre yönelik ekipmanların üretimini artırmak için, global markaları eyalete yatırım yapmaya davet etti. Sektör, diğer birkaç alan gibi büyümeye hazır olduğu için, iyi bir destek sistemi için söz de verdi. Fednavis, Mumbai’nin en yüksek yıllık kurulum rakamına sahip olduğu düşünüldüğünde, Maharaştra’nın, kendisine bir yer edinmek adına asansör sektörü için en iletken eyaletlerden biri olduğunu söyledi. Fadnavis, ayrıca, güvenlik üzerinde durarak, Otis Hindistan yönetim direktörü Sei Joseph, Schindler Hindistan ve Güney Asya başkanı Uday Kulkarni ve Johnson Lifts Ltd. Başkanı ve Yönetim Direktörü John K. John’u, Asansör & Yürüyen Merdiven Güvenlik Vakfı’na katkılarından dolayı tebrik etti. Sektörün büyümesine bir ömür harcayan aşağıdaki emektar isimler de onurlandırıldı:

  • Norbert Dos Remedios
  • Ronald Adrian Rodrigues
  • Karnail Singh
  • Kundan Lal
  • Dadi F. Palkhivala
  • K. Subramanian
  • P. Gopalkrishnan

13.000 m2’lik bir alana yayılan fuar, dünya standartlarında kurulum ve çığır açan teknolojilerin lansmanından oluşuyordu. Bunlar arasında, yüksek hızlı asansörleri, ev içi asansörleri, merdiven asansörleri gibi tüm yenilikçi ürün çeşitleri, yaratıcı iç tasarımlar, çevre dostu ve enerji tasarruflu dizaynlar ve en yeni teknolojilerle tasarlanan parçalar yer alıyordu. Fuar, sektörde kullanılan komponent ve teknolojiler hakkında daha fazla bilgi almak isteyen müşteri, imalatçı, inşaatçı, mimar, yapı mühendisi ve hatta mühendislik öğrencilerinden oluşan 10.000’i aşkın ziyaretçiye ev sahipliği de yaptı.

Fuarda yer alan yeni ürünler arasından, Schindler gibi global markalar, lüks villa segmentine yönelik yeni asansörlerinin lansmanını yaptı. Hitachi, Schindler, Otis, Esquire, Wittur/Sematic, Fermator, Creestaa, NBSL, Altenmo, MAS Industries ve Avcam gibi başlıca markaların aralarında bulunduğu, Özel Çin pavyonuna, 40’ı aşkın Çinli firma katıldı. Bu firmalar, ful asansör sistemlerin yanı sıra, akla gelebilecek neredeyse her parçayı sunuyordu. Çin’den ve diğer dünya piyasalarından gelen ziyaretçilerin sayısı oldukça fazlaydı, bu da katılımcıların yaptığı işlerin canlılığına katkıda bulundu.

Özel Çin pavyonuna, 40’ı aşkın Çinli firma katıldı. Bu firmalar, ful asansör sistemlerin yanı sıra, akla gelebilecek neredeyse her parçayı sunuyordu. Çin’den ve diğer dünya piyasalarından gelen ziyaretçilerin sayısı oldukça fazlaydı, bu da katılımcıların yaptığı işlerin canlılığına katkıda bulundu.

Fuarın ikinci günü, neredeyse tüm katılımcı ve ekiplerinin katıldığı, enerjisi yüksek, canlandırıcı bir partiye sahne oldu. İyi yemekler, olağanüstü networking fırsatları ve ilgi çekici eğlence, bu akşamın başarıyla geçmesini sağladı.

Etkinlik boyunca teknik sunumlar, katılımcıların dikkatini çekti. Tamamı TAK Danışmanlık’tan TAK Mathews’un moderatörlüğünü yaptığı 12 sunum gerçekleşti. Hitachi’den Takashi Abe’nin sunduğu “20 mps ile Dünyanın En Hızlı Asansörü, Bir Teknoloji Perspektifi” ve Madras Consulting Group’tan G. Shanker’ın sunduğu “Hindistan Ekonomisi & İnşaat Sektörü” adlı çalışma gibi ileriye dönük perspektifler sunan en yeni teknolojilerle ilgili çalışmalara katılım yüksek oldu. Ayrıca Dr. Ferhat Çelik’in sunduğu “Hidrolik Asansörlerin Geleceği” konusunda da sektör temsilcilerinin yorumlarıyla bir tartışma gerçekleşti. Tüm sunumlar meraklı tepkiler aldı ve hevesli tartışmalar oluşturdu.

Fuarda öne çıkanlardan biri de, Hindistan Yüksek Binalar ve Kentsel Yerleşim Konseyi (CTBUH) tarafından düzenlenen, “Hindistan’da Yüksek Binaların Planlanması ve Tasarımında Disiplinlerarası Koordinasyon” başlıklı panel oldu. Şu anda gayrimenkul sektörü büyüyerek dünya standartlarını karşıladığı için, bu konu asansör sektörü açısında son derece önem taşıyor. CTBUH Hindistan’dan Girish Dravid ve Anil Hira’nın moderatörlüğünü yaptığı yol gösterici bu tartışma, yapı mühendisleri, mekanik, elektrik ve tesisat danışmanları, inşaatçılar, mimarlar ve tabii ki asansör imalatçılarının, gayrimenkul sektöründeki sanayi liderlerinin bakış açılarını anlaması için benzersiz bir fırsattı.

Kulkarni etkinliği şöyle özetledi:

“Schindler’e, yeni ürünümüz olan H3200 ev asansörlerinin lansmanını yapacak bir platform oluşturduğu için IEE Expo 2016’ya teşekkür etmek istiyorum. Bir süredir bu fuarın bir parçasıyız. 2016 fuarı, çok ama çok profesyoneldi. Tüm etkinlik, estetik bir bakış açısıyla, öncelikli olarak, ürün ve seçkin güvenlik komponentlerine odaklanmıştı ve asansör ve yürüyen merdiven sektörüne değer kattı. Fuarın organizatörleri mükemmel bir iş çıkarıyor ve kendilerinin kabiliyeti, zamanlaması ve tüm bu etkinliği profesyonel şekilde yönetmeleri, gerçekten dikkate değer bir şey.”