Expo Turkey by Qatar İki Yaşında

Yayın TarihiMart-Nisan, 2018 Yazdır

Türkiye ve Katar arasındaki diplomatik ilişkilerin ticarette de sürdürülebilir şekilde yansımasına katkıda bulunmak amacı ile düzenlenen Expo Turkey by Qatar fuarı 17 – 19 Ocak 2018 tarihleri arasında Doha Exhibition and Convention Center’da (DECC) kapılarını ikinci kez açtı.

Gayrimenkul, İnşaat ve Yapı Malzemeleri, Bilişim, Gıda, Sağlık Turizmi, Mobilya ve Dekorasyon sektörleri başta olmak üzere, alanlarının öncüsü 112 firmanın yer aldığı fuarda Türk asansör sektörünün önemli firmalarından Löher de katılımcılar arasındaydı.

Toplamda 7.500 kişinin ziyaret ettiği fuarın açılış törenine T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, Katar Ekonomi ve Ticaret Bakanı Şeyh Ahmed bin Jassim Al Thani, T.C. Doha Büyükelçisi Fikret Özer, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu ve MÜSİAD Başkanı Abdurrahman Kaan katıldı.

ikinci Expo Turkey by Qatar, 100 milyon dolarlık ihracat anlaşmasına sahne olurken, başta gayrimenkul sektörü olmak üzere 150 milyon TL değerindeki sıcak satış ve yeni anlaşmalarla yatırımcıların ilgi odağı oldu. 3.600 iş görüşmesinin gerçekleştiği etkinlikte, bilişim, gıda ve yapı malzemesi sektörlerinde de hedeflenen ihracat ve ön anlaşma rakamlarına ulaşıldı.

Fuar kapsamında T.C. Ekonomi Bakanlığı tarafından Proje Bazlı Yatırım Teşvik Sistemi tanıtım toplantısı gerçekleştirilirken, T.C. Doha Büyükelçisi Fikret Özer tüm stantları gezerek firmalara katılımcı sertifikası verdi. Katar İşadamları Derneği Başkanı Faisal Bin Jassim Al Thani de fuarı gezerek görüşmelerde bulundu. Expo Turkey by Qatar önümüzdeki yıl da 16-18 Ocak 2019 tarihleri arasında düzenlenecek.