ExpoElevator Brezilya 2016

Yayın Tarihi 1 Eylül 2016 Carmen Maldacena Yazdır

Latin Amerika’nın Tek Asansör Fuarı 5 bin Kişiyle Rekor Kırdı

Brezilya asansör fuarı ve Latin Amerika’nın tek asansör fuarı olan ExpoElevador Brezilya’nın altıncısı, 13-14 Temmuz 2016 tarihlerinde, São Paulo’da düzenlendi. Yeni fuar mekânı, 100 katılımcının sunduğu ürünlerle ilgilenen 5 bin kişinin ziyaret ettiği Anhembi Fuar Merkezi oldu. ExpoElevador, girişimcilerin Brezilya ekonomisine güvenlerinin artmaya başladığını, dolayısıyla bu duyguyu değerlendirmek zor olsa bile, belki de en fazla kötümser olunan dönemin aşılmış olduğunu gösterdi.

Brezilyalı bağımsız firmalar, ülkede kurulan birçok uluslararası parça üreticisiyle rekabet etti. Çin’in varlığı da çok önemliydi. Brezilya’da yeni tesis açan Wittur Grup hariç çokuluslu firmalar, genellikle parçalara özel olduğu için bu fuarlara katılmıyor.

Hareket halinde tam bir asansör tesisatı yoktu, ancak yenilikçi basma düğmeli terminaller ve kabinler, modern dişlisiz makineler, yüksek teknolojili elektronik cihazlar, çok çeşitli otomatik kapılar ve engelli ziyaretçiler için asansörler bulunuyordu. Çoğunluk Brezilyalıydı ama diğerleri arasında Latin Amerika varlığı oldukça azdı.

Almanya merkezli fuar Interlift’in acenteleriyle birlikte bu ülkeden birkaç katılımcı da vardı. Derneklere gelince, Brezilya’dan olanların yanı sıra iki Arjantinli kurum katıldı.

Ticari basın temsilcileri olarak standıyla katılan yerel Revisto Elevador Brasil’in yanı sıra ELEVATOR WORLD’ün Latin Amerika dergisi Subir & Bajar olarak fuarda yer aldık ve çok sayıda dergi dağıttık. Arjantin’den Revista del Ascensor da vardı. Bu yayınlar şüphesiz ki bu tip etkinliklere ihtiyacı olan büyük bir alanda bu fuarın varlığının duyulmasına katkıda bulunacaktır.

Organizatörler katılımı ‘rekor’ olarak nitelendirdi. Cardozo Almeida Evenets and Editora World Press direktörü olarak etkinlikten sorumlu olan Edilberto Almeida, sonuçlar hakkında fikrini sorduğumuzda şunları söyledi:
“Kriz mi? Ne krizi? Olumsuz bir algımız olmadı. Fuar iki gün de doluydu. Bu etkinliğin katılımcıların ticari temaslarını artırmasına, markalarını güçlendirmesine ve gelecekteki ticari işlemleri için bağlantı kurmasına yardımcı olduğunu fark ettik.”

Görüş anketleri de katılımcıların sonuçlardan memnun olduğunu gösterdi – öyle ki organizatör, 2018’de gerçekleşecek olan bir sonraki Latin Amerika asansör fuarının planını yapmaya teşvik edildi.

Arjantin Katılımı

Arjantin dikey taşıma sektöründeki firmalar, Brezilya’nın coğrafi yakınlığı ve cazibesi sebebiyle, sadece ticari değil sosyal açıdan da ExpoElevador’da önemli bir rol oynuyor.

Cámara de Ascensores y Afines (CAA) ve dergisi Subir & Bajar, ELEVATOR WORLD ile olan bağlantısını öne çıkarak altıncı kez fuarda iki ayrı stantta yer aldı. Bu yıl dergiye ücretsiz üyelik almak isteyen ziyaretçi sayısının artacağı aşikâr. CAA, üye listesinin yanı sıra sektör faaliyetlerinin tanıtımını içeren broşürler aracılığıyla ziyaretçilerini etkinlikleri hakkında bilgilendirme fırsatı yakaladı. Bazı CAA üyeleri, kendilerine ait bir stantla fuara katıldı.

Arjantin ürünlerinin ihracatını teşvik eden Argentine Fundación ExportAr da 11 asansör parça üreticisinden oluşan bir grup ve dernekleri CAFAC ile fuarda yerini aldı. Ülkenin ismini taşıyan büyük bir stantla fuara katıldılar. İhracat teşvikinden sorumlu Romina Querzoty, “Arjantin, farklı ülkelerde 180 fuara katılıyor. Brezilya’da odak noktası, ortak çalışmayı kolaylaştırmak amacıyla ilişkileri güçlendirmeye yönelik oluyor.”

Birçok meslektaşın mevcudiyetini kutlamak amacıyla São Paulo Arjantin Başkonsolosu Diego Malpede ve Başkonsolosluk Ateşesi Valdo Amadeo Palmai, bir kokteyl verdi ve bu kadar girişimcinin bir araya gelmesi başarısına kadeh kaldırdı.

Söyleşiler

Sindicato (Sendika) de Elevadores del Estado de San Pablo üyesi Max Santos, derneklerin bağlantılarını güçlendirmek için nasıl çalıştığını ve federal, devlet ve belediye düzeylerinde nasıl temsil edildiklerini anlattı. Sindicato de Elevadores del Estado de San Pablo’dan Nilton Costa Da Silva’nın yaptığı bir başka sunum, asansör üretim zincirindeki profesyonel kapasitenin önemini vurguluyordu.

Bu kurumun bir başka üyesi Fernando Tupinamba ise asansör üretimi, kurulumu ve bakımına dair mevcut durumdaki varlık hakkında konuştu.

Sergiler

Geçtiğimiz fuarlara göre daha geniş bir alana yayılan standartlar ilgi çekici görünüyordu. Daha geniş alan, her iki günün sonunda koridorlar kalabalık olsa da ziyaretçi sirkülasyonunu kolaylaştırdı.