EURO-LIFT ve Lokum Expo Başarıyla Sona Erdi

Yayın Tarihi 1 Kasım 2016 Bülent Yılmaz Yazdır

18 – 20 Ekim tarihleri arasında yapılan fuarlara yaklaşık 2 bin kişi katıldı. Fuarda 18 ülkeden 108 katılımcı yer aldı.

Bu yılki Uluslararası Asansör Fuarı EURO-LIFT’e ilk kez Gayrimenkul Bakım ve Hizmetleri Fuarı LOKUM EXPO da eşlik etti. Modern tasarım ve en yeni teknolojileri mükemmel şekilde bir araya getiren panoramik asansörler, enerji tasarruflu solar asansörler, bu yılki fuarın öne çıkanları arasındaydı. Gayrimenkul yöneticileri, konut kooperatifleri ve kiracı dernekleri için yapılan konferansların yanı sıra asansör kongresi de büyük bir ilgi yarattı.

İki yıllık aranın ardından Targi Kielce’deki EURO-LIFT Fuarı, bir kez daha asansör sektörü firmaları ve gayrimenkul yönetim ve bakım şirketleri için bir vitrin oldu. Türkiye’den Aspar, Has Asansör ve Sanel’in katıldığı Fuara 18 ülkeden 108 katılımcı yer aldı. Katılımcılardan alınan geri bildirimlere göre bu yılki fuar, gerçek bir başarıyla tarihe geçti. Bunun sebebi, fuarın gerçek sektör üyelerini bir araya getirmesiydi. Vurgulanan bir diğer şey ise fuarın sunduğu katma değerdi. Fuar ayrıca ziyarete gelen profesyonelleri de bir araya getiriyor. Fuar stantlarında gerçekleşen sayısız toplantı, gelecekte gerçekleşecek anlaşmalara ve işbirliğine dönüşebiliyor.

EURO-LIFT katılımcılarından Chmielewski firması sahibi Rafat Chmielewski düşüncelerini şöyle özetledi:“Fuara dördüncü kez katılıyoruz. Bu fuar, gelecek gelişmeler için büyük potansiyel sergiliyor. Fuar, asansör sektörünü bir araya getiriyor ve en yeni gelişmeleri sunuyor. Geniş ziyaretçi grupları, yenilikleri öğrenebiliyor. Birçok iş bağlantısı sağladık, fuar diğer firmalarla irtibat noktamız oldu. Gerçekten çok memnunuz.”

Targi Kielce; Asansör güvenliği ve modernizasyonu tartışma platformu

Tahminlere göre Polonya’da kullanılan 80.000 kurulum içerisinde her iki asansörden birinin acilen yenilenmesi gerekiyor, daha verimli ve engelli dostu asansörler revaçta. Ancak, listenin en başında, her zamankinden daha yüksek olan güvenlik standartlarına uyum geliyor. Polonya Asansör Üreticileri Derneği tarafından düzenlenen “Asansör güvenliği ve asansör modernizasyonu” konulu uluslararası konferansta uzmanların açıkladığı görüşler bu yöndeydi. Konferansta sektör için en güncel konular tartışıldı ve bu nedenle, Polonyalı ve Avrupalı uzmanlar için bir deneyim alışverişi platformu haline geldi. Teknik Muayene Bürosu UDT’nin yanı sıra konuşmacılar arasında tüm Avrupa asansör sektörü derneklerinin başı, Avrupa Asansör Derneği ve Teknik Muayene Bürosu’nun üst düzey uzmanları yer alıyordu. Konferansa 200’ü aşkın kişi katıldı.

Konferans ve fuar katılımcılarından Polonya Asansör Üreticileri Derneği Denetim Komitesi üyesi Łukasz Księżopolski ise şöyle konuştu:“Kamu ihalelerine girmeye gerek kalmadan bir araya gelebileceğimiz bir yere ihtiyacımız var. Avrupa’nın her yerinden konuk davet edebileceğimiz ve geleceği, bugünkü durumu tartışabileceğimiz ve konuşmaya zaman bulabileceğimiz bir yere ihtiyacımız var. Böyle bir ortam bulduğumuz için çok mutluyuz.”

Kooperatiflerin Altın Kuralları

EURO-LIFT büyüyerek Gayrimenkul Bakım ve Hizmetleri Fuarı’nı da bünyesinde barındırdı. Administrator dergisi tarafından organize edilen konferansta katılımcılara seslenen Altyapı ve İnşaat Bakanı Kazimierz Smolinski, inşaat, alan planlaması ve konut geliştirmenin, bakanlığın öncelikli alanları arasında yer aldığını belirtti.

Konferans konuşması sırasında Lokum Expo katılımcılarından BrunPol’un sahibi Jerzy Materek şunları söyledi: “Ticaret Fuarı, çoğunlukla gayrimenkul sahipleri ve yöneticilerinin beklentilerinin ötesine geçen bir etkinlik; şu anda çok aileli konutlardaki yüksek ısıtma masrafları, en büyük problemlerden biri. Sunumlarla dolu olan birinci ve ikinci günün odak noktası, ısı tüketimini azaltma ve ısınma maliyetlerini düşürme oldu. Firmamız, bu sektörde profesyonel bir şekilde yer alıyor; bu nedenle gayrimenkul yöneticilerini hedef alan bu etkinliğin bir parçası olmaya karar verdik.”

Fuar programında, gayrimenkul bakım giderleri optimizasyonu, konut kooperatifi ve ticari gayrimenkul yönetimi konularıyla yoğun şekilde ilgilenenlerin odak noktası haline gelen konferanslar bulunuyordu. Konferansta, “Kooperatiflerin 7 Altın Kuralı” ve 2016 Yılının Yöneticisi – Gayrimenkul Piyasa Lideri ödül ve mükâfatları sunuldu.