Avrasya Asansör Fuarı Büyümeye Devam Ediyor

Yayın TarihiNisan-Mayıs, 2017 Yazdır

CNR Holding kuruluşlarından İstanbul Fuarcılık, ASFED (Asansör Sanayicileri Federasyonu) ve TASİAD (Tüm Asansör Sanayici ve İş adamları Derneği) tarafından organize edilen, Uluslararası Avrasya Asansör, Yürüyen Merdiven Sanayi ve Teknolojileri Fuarı, 22 – 25 Mart 2017 tarihlerinde CNR EXPO Yeşilköy’de düzenlendi. 10 Ülkeden 250 markanın yer aldığı fuar, KOSGEB’in desteğiyle bu yıl 3’üncü kez düzenlendi. Fuar, 3 bin 812’si yabancı olmak üzere toplamda 32 bin 922 profesyonel ziyaretçiyi ağırladı.

Alanında Avrasya’nın en büyük fuarlarından olan Asansör Fuarı, 1 milyar dolar büyüklüğe sahip olan Türk asansör sektörünü bir çatı altında topladı. 25 bin metrekare alanda gerçekleştirilen etkinliğe; aralarında Almanya, İspanya, Bulgaristan, Brezilya, Meksika, İran, Mısır, Katar, Cezayir, Fas, Ukrayna, Gürcistan, Pakistan’ın da bulunduğu 30 ülkeden gelen alım heyetleri katılımcı firmalarla görüşmeler yapıp, iş bağlantıları kurdu.

Üç bin civarında firmanın faaliyet gösterdiği Türk asansör sektörünün en büyük buluşma noktasında, yerli üretimde gelinen durumun gözler önüne serildiği bir platform olarak öne çıktı. Asansör kabininden otomatik kapı sistemlerine, elektronik aksamlardan güvenlik sistemlerine ve aksesuarlarına kadar birçok ürünün sergilendiği fuarda, Almanya, Çin, Hindistan, Ukrayna’nın da aralarında bulunduğu 10 ülkeden katılımcının yanı sıra, Türk asansör sektörünün en önemli temsilcilerinin yer aldığı 250 marka en yeni ürünlerini görücüye çıkardı.

“Bu fuarı, Anadolu kaplanları için Avrupa’ya açılan bir yol olarak görüyorum.”

Fuarının açılış konuşması için ilk olarak kürsüye CNR Holding Genel Koordinatörü Cem Şenel geldi. 25 bin m2 alanda organize edilen etkinliğin bu yıl geçen yıla oranla daha fazla katılımla gerçekleştiğini belirten Şenel, Fuarda 250 markanın inovatif ürünlerini görücüye çıkarmasının altını çizdi. Şenel’den sonra TASİAD Başkanı Ahmet Fikret Gökhan söz aldı. TASİAD’ın kurulduğu günden bu yana herkese minnettar olduğunu dile getiren Gökhan, “Buradan elde ettiğimiz gelirlerle asansör okulu yapmak niyetindeyiz. Belediyeden izinler alındı. Protokoller imzalandı. Gelecekte burada çok değerli gençler yetiştireceğiz ve sektörün ihtiyacını buradan karşılayacağız.” dedi. Son olarak ise ASFED Başkanı Yusuf Atik söz aldı. Ben bu fuara katılanlara Anadolu kaplanları diyorum diyen Atik, “Bu fuarı, Anadolu kaplanları için Avrupa’ya açılan bir yol olarak görüyorum. Bu fuarın hayır getirmesini istiyorum” dedi.

VFA Alman Asansör Derneği’nin de aralarında bulunduğu, ulusal ve uluslararası çok sayıda STK temsilcisinin de ziyaret ettiği fuar, düzenlendiği her yıl giderek artan bir büyüme ile kendi kulvarında Avrasya’nın en büyük fuarı olma yolunda hızla ilerliyor.

Ek salon açıldı

CNR Expo, Avrasya Asansör Fuar katılımcılarının yoğun taleplerini karşılayabilmek için 25 Bin metrekarelik salonlarına ilaveten 10 Bin metrekarelik yeni salonunu da sektörün hizmetine soktu. Avrasya Asansör Fuarı’na duyulan ulusal ve uluslararası ilginin artması, hizmete sunulan 5,6 ve 7 numaralı salonların kısa sürede dolması nedeni ile 10 bin metrekarelik yeni salon da fuara katılmak isteyen firmalar için hizmete açıldı.

Akış Asansör, yangın durumunda dahi çalışmaya devam eden motoruyla göz kamaştırdı.

Sektörün lider firmalarının yeni ürün ve hizmetlerini interaktif stantlarla sunduğu fuarda, Akış Asansör, yangın esnasında asansörün çalışmasını etkilemeden 3 saat boyunca çalışma garantisi verdiği FE-180 asansör kablosunu tanıttı. Dört günlük fuar boyunca 750 derece sıcaklığa tutarak kablosuna alev testi yapan firma, müşterilerinin de güvenini kazandı.

Akış Kablo Genel Müdürü Bekir Gürbüz konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Yangın Yönetmeliğine göre asansör tahrik motoru besleme kablolarının yangına dayanıklı olma şartı vardır. Biz bu hizmetimizle müşterilerimize ne kadar güvenilir ve bu işte ne kadar iyi olduğumuzu göstermek amacıyla böyle bir test uyguluyoruz. Kablolarımızda olası bir yangın durumunda 3 saat boyunca yansa dahi motorun çalışacağı garantisini veriyoruz. Ancak fuar boyunca yaptığımız test sonucu 4 gün boyunca kabloyu 750 derece sıcaklıkta sürekli alev ile test ederek motorun durmadığını ziyaretçilerimize gösterdik. Yanmaz diye bilinen halojen free kablolar yangın durumunda kablonun solunumu etkileyecek gazlar salmasını engeller ve çevreye duyarlıdır. Ancak kabloda yanmama durumu söz konusu değildir. Bizim bu ürettiğimiz FE-180 aleve dayanıklı kablo ile bu özelliklerinde üstüne çıkarak yangın esnasında asansörün çalışmasını etkilemeden 3 saat boyunca çalışma garantisi veriyoruz. Fuarda yaptığımız bu test ile de müşterilerimize gönül rahatlığıyla kullanabilecekleri sistemimizi tanıtmış oluyoruz.” dedi. Gürbüz, son olarak “Aynı zamanda örgülü olan ve elektromanyetik parazit önleyici bu kablo ile elektromanyetik gürültülerin önüne geçmiş oluyoruz.” diye ekledi. Firma testi TS IEC 60331 standardına göre sürekli alev ile 750 derece sıcaklıkta yaptı.

Merih, H-MAX ile fuarın ilgi odağı oldu

Sektörün önde gelen otomatik kapı üreticilerinden Merih Asansör ise “H-MAX model 8 panel otomatik asansör kapısı” ile dikkatleri üzerine çekti. Toplamda 14 otomatik asansör kapısı ve 6 kabin sergileyen firma, ziyaretçilerin büyük ilgisini çekti.

Kalite ve estetikle buluşturduğumuz ürünlerimizi sergiledik diyen, Ürün Geliştirme Müdürü Ömer Gürkan Gürbüz, fuar alanında sergilenen ürünler hakkında şu şekilde konuştu: “Ürünlerimizden bazıları var ki ziyaretçilerin çok büyük ilgisini gördü. Bunlardan biri hiç kuşkusuz, sadece bu fuarda değil, sektör kapsamında şu ana kadar düzenlenen tüm fuarlarda sergilenen en büyük otomatik asansör kapısı olan, H-MAX kapı modelimizdi. 4000 mm genişlikte ve 3000 mm yükseklikte kat ve kabin kapısı olmak üzere tam otomatik olarak çalışan H-MAX modelimizi 8 panel olarak tasarladık. Bu kapı modelimiz genellikle fabrikalarda, garaj kapılarında, araç asansörlerinde, endüstriyel yapılarda ve diğer büyük ölçekli mekânlarda kullanılıyor. Üründe göze çarpan en önemli özellik, ek parça olmadan tümleşik bir yapıya sahip olarak tek proseste üretilebiliyor olmasıdır. Bu boyutlarda bir ürünü herhangi bir ekleme ya da birleştirme olmadan, tek parçada üretebiliyor olmamız, Merih olarak ne kadar gelişmiş bir makine teknolojisiyle üretim yaptığımızı gözler özüne sermiş oluyor.” dedi.

Fuarda öne çıkan bir diğer ürün ise L-FIT model asansör kapısı oldu. Bu konu hakkında da açıklamalarda bulunan Gürbüz, “Bu ürün, yarı otomatik asansör kapısı kasasına, içinde müdahale ederek otomatik kapı montajı yapılmasına olanak sağlıyor. Böylelikle modernizasyon uygulamalarına pratik çözüm sunuyor. Ayrıca, kasıtlı tahribata karşı dayanıklı olan kabin modelimiz antivandal, kabin ve estetiğin ihtişamla buluştuğu Kanuni kabin de standımızda ziyaretçilerin büyük ilgisini topladı.” dedi.

Merih 40. yılını büyük bir törenle kutladı.

Fuar’ın ikinci gününde 1977 yılında Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Atik tarafından kurulan Merih Asansör, büyük bir etkinlik düzenleyerek 40. yılını kutladı. Çok sayıda katılımcının yer aldığı etkinlikte Yusuf Atik’in misafirlere hitaben gerçekleştirdiği konuşmasının ardından 40. yıl pastası kesildi. Etkinlik dans gösterisi ve ud, kanun dinletisi ile tamamlandı.

Metroplast Dişlisiz Motorunu Tanıttı

Arge çalışmaları uzun süredir devam ettiği bilinen Metroplast’ın Dişlisiz Motoru fuarda ilk defa görücüye çıktı. Arge çalışmalarının tamamlanma aşamasında olduğunu ve çok yakında seri üretime başlayacaklarını belirten Metroplast Genel Müdürü Levent Akdemir, fuarda gördükleri ilginin memnuniyet verici olduğunu belirterek, “Metroplast 2015 yılında AR-GE çalışmalarımıza başladık. Prototipler üzerinde yapılan test ve AR-GE çalışmaları sonucuna göre nihai ürün tasarımımızı yaparak Mart 2017 tarihinde CNR Expo fuarında yeni ürün gamımız olan Dişlisiz Motorumuzu sergiledik. Tuzla Deri O.S.B. 12.000 metrekarelik yeni fabrika yatırımızla birlikte 2017 yılının ikinci yarısında ileri teknoloji içeren makine parkımız ve AR-GE altyapımızla geliştirdiğimiz Dişlisiz Motoru üretmeye başlayacağız. Başlangıçta 630kg, 800kg ve 1000kg kapasiteli ve 1m/s ve 1.6m/s. hıza sahip 6 farklı motor üretimi ile hedefimiz zamanında, uygun fiyat ve en yüksek kalitede motorları müşterilerimize sunmak.” dedi.

“Güzel oldu diye kurallara uymadan buton yerleştiriyorsanız kuralları ihlal ediyorsunuz”

Avrasya Asansör Fuarının 2. ve 3. günüde bir dizi seminer ve paneller düzenlendi. İlk olarak Genemek Yönetim Kurulu Başkanı Devrim Gecegezer’in EN 81-70 Engelliler Dâhil, Yolcu Asansörleri için Erişilebilirliğin Kat ve Kumanda Panellerine Etkileri konulu sunumu gerçekleşti. Engelli kimdir sorusuyla sunumuna başlayan Gecegezer, 1,50 ve 2m boyundaki insanlarında dünya standartlarında engelli konumunda olduğu durumlara işaret etti. Müşterek kumanda sistemi ve Kabin buton panelinde yükseklik sınırlamaları hakkında bilgiler verdi. Güzel oldu diye kurallara uymadan buton yerleştiriyorsanız kuralları ihlal ediyorsunuz diyen Gecegezer, durak yerleşimlerine göre buton sıralamalarında dikkat edilmesi gerekenlerin de altını çizdi. Gecegezer, konuşmasını şöyle sürdürdü; “EN 81-70’in amacı asansörün herkes tarafından kullanılabilir hale getirmektir. Volkswagen skandalının benzeri ülkemizde 1 yıldır yapılıyor. Butonu bastığınızda butonun çalıştığını anlamıyorsunuz. Gören insan LED ışıklardan bunu anlayabiliyor. Peki, göremeyen insan bunu nasıl anlayacak? Buton basınca ötmeyecek buton asansör kayıt tutulduğunda ötecek. Piyasada ise maalesef basınca öten butonlar cayır cayır satılıyor.” Devrim Gecegezer, “EN 81-70 önemlidir. Bir yasa değildir sadece böyle olması gerekir der. Kanun uygulanacaksa hangi çerçevede yapılacağını gösterir. Aynı zamanda butonlarda Brail alfabesi olması gerekir. Dokunmayla hissedebilen şekiller ve sembollerin yani görme engelliler alfabesinin olması gerekiyor.” diyerek konuşmasını tamamladı.

“Türkiye pazarında güçlü bir şekilde yer almak istiyoruz”

Günün 2. Panelini ise Nidec Elevator Türkiye, Ortadoğu, Kuzey Afrika Satış Müdürü İsmail Kosovalı ve Nidec Elevator Türkiye, Ortadoğu, Kuzey Afrika İş Geliştirme Direktörü Mohamed Ezzeddine gerçekleştirdi. Yaklaşık 109 yıldır motor üreten Amerikalı bir firma olduklarından bahseden Ezzeddine, “Bugün Nidec Kinetek grubunun yüksek hızlı asansörleri hakkında konuşmalıyız. Burada önemli olan asansörün en yüksek hızla ulaşması değil, yüksek hızda en düzgün şekilde çalışmasıdır.” dedi. Kinetek’in makine ve kontrol teknolojisine ilişkin görsellerinde paylaşıldığı sunumda Ezzeddine, “yüksek binalarda yüksek hızlı çözümeler üretebiliyoruz. Yüksek katlı binalarda, çok fazla insan, asansörü çok yoğun bir şekilde kullanıyor. Buralarda doğru yönetim çok önemli. Hızlı bir şekilde insanları ulaştırabiliyorsunuz ancak önemli olan, doğru zamanda doğru noktaya ulaştırmak ve bunu güvenilir bir şekilde yapabilmektir.” dedi.

Kinetek High Speed Projects’in uyguladığı yerleri de katılımcılarla paylaşan Ezzeddine, “94’ten beri yüksek hızlı projeler yapıyoruz. ABD, Hindistan, Meksika gibi yerlerde birçok projemiz var. Türkiye’de de bunu yapmak istiyoruz. Miami’de Porsche Dizayn Tower’da kurduğumuz sistemle insanlar ofislerine, evlerine Porshe’lerini çıkartabiliyorlar.” dedi.

Çin’de de üretim yaptıklarını belirten Mohamed Ezzeddine burdan da örnekler verdi. “ABD merkezli olduğumuz için oraya yönelik ürün ve projelerimiz daha çok var.” diyen Ezzeddine konuşmasını, “Türkiye pazarı için de EN 80 ve EN 81’e uyumlu ürünler geliştiriyoruz. Türkiye pazarında da önümüzdeki dönemlerde güçlü bir şekilde yer almak istiyoruz.” diyerek tamamladı.

Hidrolik ve Halatlı Asansörler

Fuarın üçüncü gününde de Seminerler tüm hızıyla devam etti. İlk olarak Avrupa Asansör ve Asansör Bileşenleri Federasyonu (ELCA) Genel Sekreteri Luc Rivet, sunumunu gerçekleştirdi. “Bir zamanlar hidrolik asansörler Avrupa’da baskın ve yaygın bir şekilde kullanılıyordu. Ancak yıllar içinde hidrolik asansörler popülerliğini kaybetti ve halatlı asansörler yerlerini almaya başladı batı Avrupa’da.” diyen Rivet, ELCA hakkında bilgiler vererek sunumuna başladı. ELCA olarak çeşitli faaliyetlerde bulunduklarının altını çizen Rivet, Lobicilik faaliyetlerinden, CEN gruplarına gösterdikleri katılımlara kadar yaptıkları çalışmalardan örnekler verdi.

ELCA’nın faaliyetleriyle ilgili örneklerin yanı sıra Luca Rivet, ELCA çalışmaları kapsamında Avrupa dernekleriyle yaptıkları iş birliklerine de değindi. Bu kapsamda Aragon Teknoloji Enstitüsü (İTA)’dan da bahseden Rivet, “İTA’dan Halat ve hidrolik asansörlerle ilgili bir çalışma istedik. Bu karşılaştırmada ELCA’ya üye olan ve olmayan kuruluşlardan da finansman sağladık.” dedi.

Luc Rivet konuşmasını şöyle sürdürdü: Biz ELCA olarak aslında tarafsız bir federasyonuz. Hem halatlı hem de hidrolik asansör üretenleri destekliyoruz. Biz rekabeti dengelemeye çalışıyoruz. Büyük firmalar tarafından hidrolik asansörler için çok fazla elektrik tüketimi yapıldığına dair açıklamalar yapılarak hidrolik asansörün piyasası bitirilmeye çalışıldı.

Enerji tüketimine odaklandığında, hidrolik ve halatlı asansör karşılaştırması yaptığımızda tüketilen enerji farkı sadece yıllık 50 Euro’dur. Bununla ilgili çeşitli önerge ve tavsiye belgeleri de var, bildiğiniz gibi bu belgelerde de çarpıcı cümleler vardır. Bunlardan İSO belgelerine baktığımızda halatlı asansörlerin ciddi elektrik tasarrufları olduğuna dair yazılar yer alıyor. Bu durum gerçekten can sıkıcı ve tamamen yanlıştır.

Piyasadaki asansörlerin dağılımına baktığımızda konut sektörü yüzde 64’lük bir yere sahip. Binalara baktığımızda genellikle çalışma süresince tüketilen elektrik tüketimleri gösteriliyor. Hidrolik asansörde ise bu durum standby da değişiyor. Ancak müşteri, hidrolik çok elektrik harcıyor deyip diğer seçeneğe yöneliyor.

Rivet, bu çalışma kapsamında ekolojik olarak bütün asansörlerin ayak izinde hesaplandığını ve yapılan çalışmanın adil ve dürüst bir çalışma olduğunun altını çizdi. Yapılan çalışmada kısmi anlamda hidrolik asansörlerin modernleşmesine de odaklanıldığından bahseden Rivet, “bu kapsamda Kleemann gibi firmaların ürünleri incelendik. Gerçekten bir veri çıkarabilmek için Yunanistan, İsveç gibi ülkelerdeki firmalarında ürünleri incelendik.” dedi.

Rivet son olarak “İTA Türkiye içinde araştırmalar yaparak sizin içinde Hidrolik asansörlerimi yoksa halatlı asansörler mi daha uygun karar verebilir.” dedi.

Günün 2. Seminerinde ise Periyodik kontrollerde olan farklılıklar üzerine bir panel gerçekleştirildi. ASFED Başkan vekili ve Bursa San. Ve Tic. Odası Makine Komite Üyesi Cem Bozdağ’ın modaretörlüğünde karşılıklı soru cevap şeklinde gerçekleşti. Royalcert belgelendirme firmasından Bölge Müdürü Serhat Mayer, AYK Teknik Muayene A.Ş Genel Müdürü Mustafa Tutsak ve Tüv, Austria ve Szuest’te baş denetçi olarak görev yapan Fehmi Pireci’nin, panelist olarak yer aldığı etkinlikte, katılımcıların, muayene ve periyodik kontrollerde yaşanan farklılıklarla ilgili sorularını cevaplandırdılar.