ASFED Eğitim Seminerlerine Hız Kesmeden Devam Ediyor

Yayın TarihiNisan-Mayıs, 2017 Yazdır

Asansör Sanayicileri Federasyonu’nun (ASFED) Türkiye genelinde düzenlediği EN 81-20 /50 eğitim seminerlerine 2017 yılında da hız kesmeden devam ediyor. Bu kapsamda 23 Şubat 2017’de Mersinde, 6 Mart 2017’de Bursa’da ve 29 Mart 2017 tarihinde de Kayseri’de eğitimler gerçekleştirdi. Eğitimlerin bir sonraki durağı ise 10 Mayıs 2017’de Trabzon’da gerçekleştirilecek.

1 Eylül 2017 tarihinden itibaren kullanıma sunulacak olan tüm asansörler, yeni standartlarla uyumlu olmak zorunda. ASFED’de bu bağlamda sektörü bilgilendirmeye devam ediyor. Ülke genelinde düzenlediği eğitimlerle, bu konuda ciddi bir eğitim programı hazırlayarak bir dizi eğitim süreci başlatan ASFED, federasyona bağlı derneklerin olduğu tüm illerde bu eğitimi gerçekleştirmeyi hedefliyor.

EN 81 -20 ve EN 81-50 standartları yolcu ve yük asansörlerinde bir dizi değişimi zorunlu kılarken bu konuda ASFED’in ilk durağı da Mersin oldu. Mersin Asansör Sanayicileri Derneği organizatörlüğünde Mersinli asansörcüler ile bir araya gelerek standartların getirdiği değişikliklerin anlatıldığı seminerlerin eğitmenliğini Makine Mühendisi Fehmi Pireci üstlendi. Mersin MMO Toplantı salonunda gerçekleştirilen seminere katılımın oldukça yoğun olduğu görüldü. Asansör bakım firmalarının bilinçlendirilmesi adına düzenlenen etkinliğin, firmalardan gelen talep üzerine tekrarlanmasına karar verildi.

Bursa asansörcüleri yeni standartları dinledi

Sektörde yaşanan gelişmeler, teknik konular ve standartların sektör paydaşlarına anlatıldığı eğitimlerin ikinci durağı ise Bursa oldu. ASFED’in, Bursa Asansör Sanayicileri Derneği (BURSAD) ile ortaklaşa düzenlediği eğitimde Bursa asansörcüleri, TS EN 81-20/50 Asansör Standartlarıyla Gelen Teknik Düzenlemeler’ konu başlığı altında, Fehmi Pireci tarafından bilgilendirildi. Has Asansör Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde gerçekleştirilen seminerde de katılımın yoğun olduğu gözlemlendi.

Eğitimlerin üçüncü ayağı ise 29 Mart 2017 tarihinde Kayseri’de gerçekleşti. Kayseri Asansör ve Yürüyen Merdiven Sanayicileri Derneği (KAYSAD) ile ortaklaşa düzenlenen organizasyon Kayseri Sanayi Odasında yapıldı. ASFED tarafından görevlendirilen Makine Mühendisi Fehmi Pireci sektör temsilcilerini burada da bilgilendirdi. Avrupa ile aynı anda uygulamaya geçecek olan TS EN 81- 20/50 standardı hakkında bilgilerin verildiği seminerde, Asansörlerin teslimiyle birlikte hem yolcu hem de teknik servis elemanları için erişilebilirlik ve güvenlik açılarından kayda değer birtakım faydalar getireceği de açıklandı. 1 Eylül 2017 tarihi veya sonrasında düzenlenen ve imzalanan Uygunluk Beyanına sahip tüm asansörlerin yeni standartlara uygun olması gerektiği önemle vurgulandı.

Yeni standartlar, asansörde seyahat eden yolculara ilişkin; kapılar açıkken kabinin beklenmedik bir şekilde hareket etmesine karşı koruma, Asansöre giriş çıkış esnasında kapıların yolculara çarpmasının önlenmesi, Sahanlık ve kabin kapılarının yanı sıra kabin duvarları için daha yüksek dayanım şartları, yolcu güvenliği ve erişilebilirlik imkanlarının arttırılmasına yönelik daha yüksek kabin aydınlatma seviyesi gibi yeni şartlar getiriyor. Servis teknisyenleri için de yeni güvenlik koşulları içeren standartlar; asansör kuyusunda daha yüksek aydınlatma seviyesi, sığınma alanları ve kabin çatısında veya asansör kuyusunda sıkışıp kalma riskinin önlenmesine yönelik daha katı önlemler ile kabin çatısı üzerindeki korkuluklara yönelik güncellenmiş tedbirleri içeriyor.

Eğitimlerin bir sonraki durağı Trabzon olacak. 10 Mayıs’ta düzenlenecek etkinliğe diğer illerde olduğu gibi geniş katılımın sağlanması bekleniyor.