Asansör Dünyası Polonya’da buluştu

Yayın TarihiKasım-Aralık, 2018 Yazdır

100’den fazla VT (Düşey Taşımacılık) Şirketi EURO-LIFT Expo’da ürünlerini teşhir edip sergiledi.

2-4 Ekim tarihleri arasında Polonya’nın Kielce şehrindeki Targi Kielce Gösteri ve Kongre Merkezinde düzenlenen 5. Uluslararası Asansör Fuarı EURO-Lift’e 14 ülkeyi temsilen 100’den fazla düşey taşımacılık (VT) şirketi ve 2.000’e yakın ziyaretçi katılım sağladı. 1.520 m2 ’lik bir alan içerisinde VT tedarikçilerinin halat, tahrik elemanları ile kontrol ve güvenlik sistemleri de dahil olmak üzere en son ürünlerinin bazıları sergilenme fırsatı buldu.

Sergide kabin seviyeleme cihazları, kabin içi aksesuarları, frekans invertörleri ve güneş enerjili asansör sistemleri gibi birçok yenilikçi ürün yer aldı. Fuarda yer alan bir diğer unsur da, Polonya Hükümeti’nce kurulan Engelli Kişilerin Rehabilitasyonu için Kamu Fonu (PFRON) tarafından desteklenen ve resmi “Accessibility Plus” (Erişilebilirlik Artı) programına da bir takas merkezi olarak hizmet vermek üzere açılmış “Accessibility Island” (Ulaşılabilirlik Adası) sergi standının bulunması oldu. Bu stantta, asansör firmaları temsilcileri, yaşamsal ve kamusal alanlar ile çalışma alanlarında hareketlilik sorunlarıyla karşı karşıya kalan insanların ihtiyaçlarının karşılanmasında geliştirilebilecek finansal, teknik ve mimari (asansör modernizasyonu dahil) çözümlerle ilgili bilgi toplama şansına sahip oldular. PFRON, tasarımsal ve mekanik araçlar vasıtasıyla engellilerin ve yaşlıların kendi kendine yetebilirliliğini arttırmayı amaçlıyor.

Fuarda Avrupa Asansörcüler Derneği (ELA)’nden Roberto Zappa, ARUP’den Roger Howkins, Safel’den Mateusz Szymański, TÜV Avusturya’dan Stormer Stefan ve diğer prestijli takdimcilerin yer aldığı birbirinden farklı eğitim programları da düzenlendi. Tedarikçiler salonunda Polonya, Belarus, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Almanya, Macaristan, İtalya, Rusya, İspanya, İsviçre, İsveç, Türkiye, Ukrayna ile ABD’yi temsilen katılımcılar hazır bulundu. Ayrıca endüstrinin Avrupalı ELA ve ANICA (İtalyan asansör aksamları üreticileri derneği) gibi büyük kuruluşları da yer aldı.

EURO-LIFT, Polonya Asansör Üreticileri Derneği ve EWIT Yayınevi tarafından düzenlendi. EURO-LIFT ile birlikte, gayrimenkul yöneticileri, konut kooperatifleri ve kiracı derneklerine yönelik düzenlenen LOKUM Expo etkinliği de düzenlendi. Bir sonraki EURO-LIFT Fuarı 2020’de yapılacak.