40. Yapı Fuarı Turkeybuild İstanbul 40 Farklı Konuda Etkinliğiyle Tam Puan Aldı

Yayın TarihiTemmuz-Ağustos, 2017 Yazdır

40 farklı konudaki etkinlikleriyle, dünyaca ünlü konuşmacılarıyla, ödülleriyle, yenilikçi malzemeleriyle yapı sektörünün mihenk taşı olan 40. Yapı Fuarı - Turkeybuild İstanbul 23 – 27 Mayıs 2017 tarihinde Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Fuar kapsamında düzenlenen 40. Yıla özel, 40 farklı etkinlikte, dünyaca ünlü ödüllü mimarlar, dünyanın dört bir yanından gelen konusunda uzman konuşmacılar; gayrimenkul, yeni ürün, inovasyon, tasarım, mimarlık, yeni iş fırsatları, yapı sektörünün geleceği, sürdürülebilirlik, iş güvenliği, pazarlama ve kariyer konularını konuştu. 100.bin m2 kapalı ve açık alanda, 1.000’in üzerinde katılımcı firmanın sergilediği 18 bin 640 ürün, 82 bin 427 ziyaretçiyle buluştu. Sektörümüzden ’de Günsan Asansör, Geta Grup, Emak Asansör, Burak Asansör ve Liftinstituut gibi firmalar fuarda yer alan katılımcılar arasındaydı.

YEM Fuarcılık tarafından düzenlenen ve bu yıl 40. yılını kutlayan fuarın açılışında konuşan Fas Krallığı İstanbul Başkonsolosu M’hamed Ifriquine, yaklaşık 25 yıl önce İstanbul’a geldiğini, geçen süre zarfında İstanbul’un ciddi bir değişim geçirdiğini ifade ederek, İstanbul’un çok dinamik bir kent olduğunu söyledi. Ifriquine, Türkiye ile ilişkilerin özellikle inşaat sektöründe Fas için çok önemli olduğunu vurgulayarak, iki ülke arasında 2006’da serbest ticaret anlaşması imzalandığını hatırlattı.

Türk müteahhitlerin Fas’ta çok ciddi projeler yürüttüğünü ve takdir gördüğünü ifade eden Ifriquine, “Fas pazarı çok ciddi fırsatlar sunuyor. Fas, aslında küçük bir ekonomi ama inşaat sektörü çok dinamik. Gayrisafi yurtiçi hasıla (GSYH)’nin yüzde 8-10’u inşaat sektöründen geliyor.” diye konuştu.

Fas’ta halihazırda altyapının yenilendiğini, otoyollar ve barajlar inşa edildiğini belirten Ifriquine, Türk şirketlerin de bu projelerde yer aldığını bildirdi.

“Kuzey Afrika ülkeleri istikrarlı bir büyüme sergiliyor”

YEM Fuarcılık Genel Müdürü Burcu Başer de 40. Yapı Fuarı-Turkeybuild İstanbul’da bu yıl “Konuk Bölge Projesi”nde ağırlanan Kuzey Afrika ülkelerinin ekonomik açıdan hızla toparlanan, istikrarlı bir büyüme sergilediğini kaydetti. Başer, “Söz konusu proje kapsamında Türk yapı sektörünün potansiyel büyüme alanlarından olan ve yılda toplam 20 milyar dolar yapı malzemesi ithal eden Fas, Tunus ve Cezayir’den konuklarımız var.” dedi.

Açılışın ardından fuarın ilk günü, Türk inşaat sektörünün yurtdışındaki önemli pazarlarından biri olan Kuzey Afrika’da, yeni iş fırsatları ve yatırımcıya teşvik yaratacak platformlar yaratmayı amaçlayan Kuzey Afrika - Türkiye İnşaat Forumu ve İkili İş Görüşmeleri gerçekleştirildi. Etkinlikte Fas Başkonsolosluğu, Tunus Başkonsolosluğu, Fas, Tunus, Cezayir Müteahhitler Birliği yetkilileri, Fas, Tunus, Cezayir İş adamları dernek yetkilileri, Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı, Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı, Eximbank Krediler Müdürlüğü’nden ve DEİK’ten üst düzey yetkililer konuşmacı olarak yer aldı.

Altın Mıknatıs Stand Tasarım Ödülleri sahiplerini buldu

Yapı Fuarları – Turkeybuild’in geleneksel En İyi Stand Tasarım Ödülleri “Altın Mıknatıs Ödülleri”, fuarın ikinci günü sonunda düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Birincilik ödülü; tasarımını Redpin Design’dan mimar Ozan Önal’ın gerçekleştirdiği Gentaş Grup-Genmar A.Ş standına verildi. İkincilik ödülü; tasarımını İdil Banu Space Solutions’dan İdil Banu Özcan’ın gerçekleştirdiği Türk Ytong San. A.Ş standının olurken üçüncülük ödülü; mimar Zafer Han tarafından tasarlanan Ege Semamik San ve Tic. A.Ş standına verildi. İç Mimar Çağrı Özalp’ın tasarladığı Akgün Seramik San. Ve Tic. A.Ş standı mansiyon ödülüne layık görüldü. YEM Fuarcılık özel ödülü ise Feltouch Yapı Tasarım San. Tic. A.Ş’den Şeref Özer’in tasarımıyla Stoq Elektronik ve Dış Ticaret A.Ş standının oldu.

“Beş gün boyunca sektörün ilgi odağı olduk”

Dünyanın beş büyük yapı fuarından biri olan, “Türkiye’nin de içinde bulunduğu Balkanlar, BDT ülkeleri, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’yı kapsayan bölgenin en büyük yapı malzemeleri fuarı” Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul’un devam ettiği beş gün boyunca sektörün ilgi odağı olduğunu belirten ITE Turkey Yönetim Kurulu Üyesi ve YEM Fuarcılık Genel Müdürü Burcu Başer, açıklamasının devamında şunları aktardı:
“82.427 yerli ve yabancı ziyaretçisiyle bu yıl da sektörün en büyük fuarı olarak başarıyla gerçekleşen fuarımıza gösterdikleri ilgiden dolayı tüm katılımcı ve ziyaretçilerimize teşekkür ediyoruz. 40 yıldır Türk yapı sektörünün en büyük zirvesi olan Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul ile sektöre yeni pazarlar ve bilgi akışı sağlamayı misyon edindik. Ülke ekonomisi için bu denli önem taşıyan yapı sektörüne sağladığımız katkıyı artırmak amacıyla, çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bu amaçla, Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul, “İş Geliştirme Platformu” etkinlikleri kapsamında, “Konuk Bölge Projesi”nde, bu yıl, hızlanan bir ekonomik büyümeye sahip olan Kuzey Afrika Bölgesi ülkelerini ağırladık. Ayrıca fuarın 40.yılına özel olarak; mimarlık, gayrimenkul, yeni ürün, yapı ürünlerinin geleceği, sürdürülebilirlik, iş güvenliği, tasarım, pazarlama başlıklarında düzenlediğimiz 40 farklı etkinlikle ise sektör profesyonellerine bilgi akışı sağladık. Gerçekleştirdiğimiz projeler ve etkinliklere olan büyük ilgi, sonraki yıllara yönelik fuar çalışmalarında bize güç veriyor. Bundan sonra da çalışmalarımızı ve yatırımlarımızı sektörümüzü geliştirmek üzere devam ettiriyor olacağız.” dedi.