2017 NAEC Plan Değişikliği

Yayın TarihiKasım-Aralık, 2017 Lee Freeland Yazdır

NAEC, 2017 kongre ve sergi organizasyonunu kasırgaya rağmen Atlantic City'de gerçekleştirdi.

Irma Kasırgası, Ulusal Asansörcüler Derneği (NAEC) 2017 Kongre ve Sergisi’nin ilk günü olarak planlanan 11 Eylül günü sabahının ilk saatlerinde Orlando'yu vurdu. Kategori 2 fırtınası tehdidi, NAEC personelinin yeniden planlama yapmak için canla başla çalışmasına yol açmıştı bile. Neyse ki, bir sonraki yılın etkinliği için planlanan Atlantic City Kongre Merkezi ve yanı başındaki Sheraton, normal programdan sonra iki haftadan kısa bir süre için NAEC’in 22-26 Eylül'deki etkinliğine ev sahipliği yaptı.

NAEC Yönetim Kurulu Üyesi Teresa Witham, konuyla ilgili yaptığı açıklamada:

"Yönetim Kurulumuz, kısa süre içerisinde toplandı ve kongreyi erteleme kararı aldı. Bu kararı aldıktan sonra ilerleyen saatlerde ise 2017 ya da 2018 etkinliklerinin dengesi için Orlando otellerinin veya kongre merkezinin uygun olmadığını öğrendik. Daha önce olumlu yanıtlar aldığımız Atlantic City'de müsait yer bulabildik. Kayıtlı olan üyelerimizin ve diğer katılımcıların hepsine ve sergide bulunacak şirketlerimizdeki bağlantılarımıza gayri resmi bir anket gönderdik. Büyük çoğunluk bunu olumlu karşıladı ve 2017 için Atlantic City’de bulunma kararını destekledi." dedi.

Açılış Etkinlikleri

134 şirketten gelerek standları ziyaret eden 1,574 katılımcıyla iyi denilebilecek bir katılım oranı oluştu. 22 Eylül günü bir golf turnuvasıyla başladı. Başkanın düzenlediği Karşılama Resepsiyonu, Atlantic City'nin taze deniz ürünlerinin ağırlıklı olduğu çeşitli menülerle gecenin açılışını yaptı. Ardından, sıra Asansör ve Yürüyen Merdiven Güvenliği Vakfı (EESF)’nın gerekli donanıma sahip olan "Cornhole Turnuvası Açılışına" geldi. Yirmi dört adet iki kişilik takım, bağış toplamanın da gayretiyle özel bir cornhole setini kazanmak için amansız bir mücadeleye girerken (Texacone’dan Gina Valdez ve Imperial Electric’ten Dennis Rhodes kazandı) seyirciler tezahüratlarla onlara eşlik etti ve gece birkaç içecek ve tatlıyla son buldu.

NAEC Başkanı Joe McNally, ertesi sabahın etkinliklerini NAEC personeline yoğun çalışmalarından dolayı teşekkür ederek açtı. Ardından, Ulusal Spikerler Derneği Onur Üyesi olan ve dört adet çok satan kitabı bulunan misafir konuşmacı Steve Gilliland'ı tanıttı. McNally, Gilliland'ın "dünyada en beğenilen spikerlerden biri" olduğunu ekledi ve Gilliland’ın motivasyon kaynağı olan düşüncelerini yılda 250.000'den fazla insana ulaştırdığını belirtti. Daha sonra izleyiciler, Gilliland’ın profesyonel beyzbol spikerliği ve Hallmark mizah hikayesi yazarlığıyla (boşanmanın ardından!) ilgili çok sayıda komik ve etkileyici hikaye dinlediler, bütün bunlarda Gilliland, insanların iş ve özel yaşamlarında “anın tadını çıkarmaları” gerektiğini belirtti.

Genel İş Oturumu

McNally ayrıca Genel İş Oturumu’nu açtı ve 41 katılımcının onayını gerçekleştiren ve Danışma Raporunu sunan Todd Irvin’i tanıttı. Daha sonra McNally, kendi Başkan Raporu’nda yer alan olumlu haberlerden söz etti: NAEC Yetkili Asansör Teknisyeni (CET®) programı, geçtiğimiz sene yüzde 40 büyürken Yetkili Erişilebilirlik ve Özel Konut Asansör Teknisyeni (CAT®) programı ise %30 büyüme gösterdi. Bunun yanı sıra NAEC, kuruluş aşaması aşçılık ve havacılık okullarına benzeyen kendi asansör okulunu geliştirerek bir QEI programı başlatıyor. Son olarak, sürekli genişleme ve gelişmeye odaklanan kongrelerin analizi yapıldı. Ayrıca, 21 yılı yönetim kurulu üyeliği olmak üzere NAEC için 26 yıl hizmet veren Teresa Witham'a bu etkinliğe liderlik vasfıyla katkıda bulunduğu için teşekkür etti.

Aşağıda yer alan yönetim kurulu temsilcileri tanıtıldı ve hepsine konuşma imkânı verildi: Atlanda’dan Premier Elevator Co., Inc.'in inşaat / modernizasyon müdürü ve mali işler müdürü Robert Barber, Twinsburg, Ohio’da Gable Elevator, Inc. Yönetim Kurulu Başkanı Rick Gable ve New York City’de Champion Elevator Corp. Yönetim Kurulu Başkanı Donald Gelestino. Buna ek olarak John Curzon, Hauppauge, New York'ta Innovation Industries, Inc.'in satış ve pazarlama müdürü Tom Thompson'ı Tedarikçi pozisyonu için Aday Komitesi’ne önerdi. Tüm adaylar kabul edildi. Toplantı, NAEC QEI programının başlatılması gibi yeni gelir kaynaklarıyla ilgili çalışmalarını açıklayan Jeff Schumacher'in Mali Raporu'nun ardından sona erdi.

Yüklenici Üyeler Oturumu

Yeni Başkan Craig Zomchek, Yüklenici Üyeler Oturumunu Bakım Kontrol Planı (MCP) ve asansör kuyusu erişimi ile ilgili bir tartışma başlatarak açtı. David Smarte, OSHA’nın geçtiğimiz senenin asansör kuyusunda çalışma koşullarını etkileyen sınırlı alan kuralından söz ederek Delaware’nin bu kurala uymak için 70,000 USD harcadığını belirtti. Firmaları, önemli rakamlara varabilen cezalar (yeni arttı) konusunda uyardı. Smarte, OSHA'nın kuyu olarak adlandırdığı "kalıcı olmayan sınırlı alanı" açıkladı.

Zomchek, tescili olmayan makine odasız asansörler alanıyla ilgili bir tartışma başlattı: Smarte, bunların uzun ömürlü olmamasından dolayı “kısa sürede işlevlerini kaybedeceğini” vurgulayarak şirketlerin kaçınması gerektiğini belirtti. Elektronik MCP (www.elevatorbooks.com adresinden ulaşılabilir), bunu zamandan tasarruf sağlama aracı olarak kullananlar tarafından dile getirildi.

Ardından Rodney Pitts, başkalarının nasıl gördüğünü ve yorumladığını daha iyi anlamak için molasını Uluslararası Asansörcüler Birliği sözleşme hükümlerine ayırdı. Zomcheck ve Gary Schuette soruların çoğunu deneyimlerinden yararlanarak yanıtladı.

Sergiler

Sergi, sonraki iki gün boyunca açık kaldı. Columba Elevator Products Co., Inc. ve tekerlekli sandalye asansörü üreticisi Ascension’un sahip olduğu standlar ve bunların dışında birkaç stand, sanal gerçeklik (VR) gösterimleri ile dikkat çekti. Gösterilen akıllı teknolojilerden bir diğeri de güncellenmiş programlar, bir stand listesi, harita vs. sağlayan resmi NAEC uygulaması idi. Yoğunluk açısından serginin yararlı olduğuna dair fikir birliği vardı: yıllık Kuzey Doğu NAEC kongresi için genelde olduğu kadar trafik olmamasına rağmen beklenenden fazlası vardı. 🌐

Awards Breakfast

McNally, yönetim kurulunu tanıttı ve alkış yağmuru eşliğinde NAEC personeline tekrar teşekkür etti. Eski Başkan Brian Farley, stand ödüllerini takdim etti (fotoğraflara bakınız). Ardından McNally, Başkanlık Ödülü’nü anı zamanda akıl hocası olarak da gördüğü eşi Carol’a verdi.

Görevden ayrılan Schumacher, Irwin ve Wilcox, 2014 yılından bu yana sürdükdükleri hizmetler için ödüllendirildiler. Ardından Doug Witham, yeni yönetici ve çalışanları tanıttı. Bunlar:

  • Başkan: Craig Zomchek
  • Başkan Yardımcısı: Gary Schuette
  • Mali İşler Sorumlusu: John Dodds
  • Sekreter: Louis "L.J." Blaiotta, Jr.

Ardından NAEC’in en prestijli ödülü William C. Sturgeon Üstün Hizmet Ödülü, Portland, Maine's Pine State Elevator firmasından Stephen McDuffie’ye, AFD Industries, Inc. firmasında çalışan, aynı zamanda McDuffie’nin uzun süredir arkadaşı olan ve bu ödülü önceden alan Dick Vinciquerra tarafından verildi. 1975 yılından bu yana NAEC’in üyesi olan McDuffie, 1985 yılında yönetim kuruluna seçildi ve 1987 yılında yönetim kurulu başkanı oldu. McDuffie, aynı zamanda 1996 ve 1997 yıllarında İç Tüzük Komitesi eş başkanlığı yapmıştır ve bu komitede 15 senedir görev yapmaktadır. McDuffie, ödülü alırken şu sözleri sarf etti:

"Bu ödülü asıl hak eden Teresa Witham. Dunkirk’in tahliye edilmesi zorlaştı ancak Teresa işin içine girseydi daha fazla insan daha hızlı bir şekilde çıkarılacaktı... İnsanları NAEC'e katılmaya davet ediyorum- aktif bir üyelik hayati önem taşımaktadır, bu nedenle lütfen çağrıda bulunulduğunda katılıma özen gösterin."

Daha sonra yeni Başkan Zomchek, McNally’e kendisinin selefi olarak verdiği bütün hizmetlerinden ve başkanlık tokmağını vermesinden dolayı teşekkür etti. Zomchek, amaçlarının NAEC’in hizmet portföyünü genişletmek ve yeni bir stratejik plan uygulamak olduğunun altını çizdi.

Gelecekteki NAEC faaliyetleri için özellikle de son dakikada yeniden planlanan bu başarının ardından sabırsızlanmamak elde değil. 2018 kongre ve sergisi, 24-27 Eylül 2018 tarihlerinde Atlantic City'de gerçekleştirilecek; diğer önemli etkinlikleri www.naec.org ve elevatordirectory.com adreslerindeki "Etkinlikler" sekmesinde bulabilirsiniz. 🌐