15’inci Uluslararası Asansör İstanbul Fuarı, Asansörlere Dair Yeniliklerle Görücüye Çıktı

Yayın TarihiNisan-Mayıs, 2017 Yazdır

İFO Fuarcılık tarafından AYSAD’ın (Asansör ve Yürüyen Merdiven Sanayicileri Derneği) desteği ile bu yıl 15’incisi gerçekleştirilen Uluslararası Asansör İstanbul, 23-26 Mart 2017’de TÜYAP’da düzenlendi. Dört gün boyunca düzenlenen fuara, aralarında teknolojileriyle sektöre yön veren global markaların da olduğu 22 farklı ülkeden 300’ün üzerinde firma katıldı. 76 farklı ülkeden 28 bin 629 ziyaretçinin geldiği fuara bu yıl yurt dışından toplam 5.037 ziyaretçi katıldı. Uluslararası Asansör İstanbul’un bir sonraki buluşması ise 2019’da gerçekleşecek.

Açılışını T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi Ürünleri Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürü Uğur Büyükhatipoğlu, AYSAD Başkanı İzzet Güven, Avrupa Asansör Derneği (ELA) Kalite, Güvenlik, Çevre ve Eğitim Komitesi Başkanı Christophe Isaac Castiau, Asansör İstanbul Fuar Komitesi Başkanı Sefa Targıt, Türk Standartları Enstitüsü Genel Sekreteri Mehmet Bozdemir ve İFO Fuarcılık Genel Müdürü Zekeriya Aytemur’un birlikte yaptığı fuar, yine dünya asansör sektörünü İstanbul’da buluşturdu.

15’inci Uluslararası Asansör İstanbul fuarını ziyaret eden T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Hasan Ali Çelik, yerli üretim yapan firmaların stantlarına uğrayarak, faaliyetleriyle ilgili kendilerinden bilgi aldı.

Asansör taahhüt firmalarının yanı sıra montaj ve bakım firmalarından asansör aksam üretici ve tedarikçilerine, belgelendirme kuruluşlarından, taahhüt ve danışmanlık firmalarına, inşaat ve yapı sektörü temsilcilerinden, proje mimarlık, mühendislik firmalarına kadar farklı kategorilerde yeniliklerin sergilendiği fuar, 1992’den beri asansör ve yürüyen merdiven sektörlerini buluşturuyor.

Türkiye’de 450 bin, Avrupa’da 5,8 milyon, Dünya genelinde ise 10 milyon mevcut asansöre dair teknolojilerin sergilendiği fuarda, dört gün boyunca toplamda yaklaşık 1 milyar liralık ticaret anlaşması gerçekleştirdi.

Başta “güvenlik” olmak üzere asansör gündemleri masaya yatırıldı

Asansör İstanbul 2017’nin etkinlikleri kapsamında AYSAD ve Avrupa Asansör Derneği (ELA) desteğiyle düzenlenen ve uluslararası konuşmacıların söz aldığı program kapsamında; Mesleki Yeterlilik Kurumu Sınav ve Belgelendirme Dairesi Başkanlığı’ndan Elif Özlem Babaoğlu “Asansör Sektöründe Belge Zorunluluğu” sunumu yaptı. Fuarın ikinci günü VDMA’dan Ebru Gemici Loukas “Asansör ve Yürüyen Merdiven İstatistikleri”ni anlatırken, diğer oturumda ise ELA’dan Christophe Isaac Castiau “Küresel Asansör Endüstirisi”ne ilişkin bilgi verdi.

Fuarın, AYSAD Başkanı İzzet Güven’in moderatörlüğünde gerçekleştirilen “Asansör Periyodik Kontrolleri Paneli” konulu özel oturumunda ise T.C. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan İlyas Menderes Büyüklü, AYSAD’dan Aziz Bilge ve Oğuzhan Bulgurluoğlu, Asansör Danışmanı Serdar Tavaslıoğlu, EAYSAD’dan Oğuz Yanık ile Battal Öztürk konuşmacı olarak söz aldı.

Asansör ve İSG konusu da fuara taşındı!

15’inci Uluslararası Asansör İstanbul Fuarı’nın İSGDER (İş Güvenliği Uzmanları Derneği) tarafından organize edilen Asansör ve İş Sağlığı & Güvenliği konulu oturumlarda ise ana gündem, “asansörlerin montajı, bakımı ve servisi sırasında çalışan güvenliği ve sağlığı” idi. Ayrıca fuar alanına kurulan platform üzerinde yapılan yüksekte çalışma eğitimlerinin yanı sıra katılımcı firmaların organize ettiği çözüm sunumları da Asansör İstanbul ziyaretçilerinden yoğun ilgi gördü.

Bu yıl Avrupa’dan gelen ziyaretçi sayısında düşüş gözlense de Ortadoğu’nun farklı birçok ülkesinden gelen ziyaretçi sayısı memnuniyet vericiydi. Ortadoğu ve Kuzey Afrika’dan gelen ziyaretçi sayısını standımızda dağıtılan Elevator World Middle East dergisi ile de yakından gözlemle imkânı bulduk. Fuarda birçok firmanın yeni ürün ve tasarımlarını ile görücüye çıkarması ilgiyi arttıran bir diğer nedendi.

Arkel teknolojisini kullanan asansörler enerji üretip tasarruf sağlıyor

Bu yıl 15’incisi düzenlenen İstanbul Asansör Fuar’ında Arkel Elektrik Elektronik San.Tic. A.Ş. yenilikçi teknolojilerinden birisini daha fuarda görücüye çıkardı: Rejeneratif ünite. Ortalama bir masaüstü bilgisayar kasası boyutundaki bu cihaz sayesinde asansörün ürettiği elektriği yok etmek yerine şebekeye geri göndererek enerji tasarrufu sağlama imkânına sahip olunabiliyor.

Fuarda Rejeneratif ünite de dâhil olmak üzere pek çok yeni ürününü sergileyen Arkel Firmasının kurucu ortağı ve Genel Müdürü Melih Küçükçalık asansör kumanda sistemleri hakkında bilgilendirmede bulundu. Rejeneratif ünite avantajlarından da bahseden Küçükçalık, “Senkron tip elektrik motoruyla çalışan asansörlerde aşağı yönde ağır yükle veya yukarı yönde hafif yükle hareket ederken, motor enerji üretmeye başlar. Bu enerjinin sönümlenmesi gerekir. Bu nedenle klasik tip sistemlerde açığa çıkan enerji frenleme direncine iletilerek ısıya dönüşür ve boşa harcanır. Yeni teknoloji “Rejeneratif Ünite”ler sayesinde artık bu enerjiyi geri kazanmak ve şebekeye aktarmak mümkün hale geldi. Bu sayede asansörler klasik sistemlere kıyasla yüzde 35’e yakın tasarruf sağlamaya başladılar. Arkel olarak yüzde 100 yerli ArGe’miz ve sermayemiz ile geliştirdiğimiz bu teknolojiyi ülkemize kazandırmaktan dolayı mutluyuz. Dünyada da bu teknoloji henüz yeni ve pek az biliniyor. Arkel Rejeneratif ünite ise dünyadaki pek az rakibi arasında şimdiden yerini almış durumda.” dedi.

Yenilikçi teknolojilerine bir halka daha ekleyen firma, 2017 yılının İkinci Yarısından itibaren, 10.000 m2 kapalı alana sahip Sanicaktepe’deki yeni üretim tesislerine taşınarak üretim kapasitesini de artırmış olacak.

Prolift kapılarını fuarda belgeledi

İstanbul Asansör Fuarı’nda asansör sektörünün en önemli otomatik kapı üreticilerinden biri olan Prolift Asansör, 1 Eylül 2017 tarihi itibariyle zorunlu olarak yürürlüğe girecek olan EN 81-20 ve EN 81-50 Standartlarına uygunluğu Liftinstituut tarafından otomatik kapı ürünlerini belgelendirdi.

Belgesini Liftinstituut yetkililerinden teslim alan şirketin Genel Müdürü Bahtiyar Karakoç, bunun sektörde bir ilk olduğunun altını çizerek, “’Bildiğiniz üzere 1 Eylül 2017 tarihi itibariyle EN 81-20 ve EN 81-50 standartları zorunlu olarak yürürlüğe girecek. Biz de Prolift olarak bir süredir Liftinstituut ile yürüttüğümüz belgelendirme çalışmalarını tamamladık ve Asansör İstanbul Fuarı’na yetiştirdik. Bundan dolayı da çok mutluyuz” dedi.

Yeterlift’in Gigalift sistemi görücüye çıktı

Yeterlift’in faurda sergilediği “GigaLift” ve “Double Drive” sistemi, ağır beyan yüklerine yönelik sunduğu alternatif çözümle oldukça ilgi topladı. Mayıs-Haziran sayımızda yeni ürün kapsamında sektöre duyurduğumuz sistemi sektör mensupları yakından görme ve inceleme fırsatı buldu.

Kleemann sektör basınını klasikleşen fuar yemeğinde ağırladı

Başta Almanya Interlift olmak üzere Asansör İstanbul Fuarında da klasikleşen Kleemann Basın Yemeği fuarda bulunan yurt içi ve yurt dışından gelen tüm basın mensuplarını bir araya getirdi. Oldukça samimi bir ortamda gerçekleşen yemekte, Kleemann’ın Çin’de yapacağı fabrika yatırımı ile ilgili hazırlıklar ve çalışmalar da konuşuldu.

Kleemann’ın Çin’deki yeni yatırımı

Dünya çapında 100’ün üzerinde ülkeye ihracat gerçekleştiren ve Tamamlanmış Asansör Sistemleri’nin üreticisi Kleemann, Yunanistan, Sırbistan ve Çin’de köklü üretim tesislerine sahip. 15 ülkede de yerel varlığını sürdüren Firma, 2011 yılında KunsHan’da kurduğu Kleemann China ile Çin, Uzak Doğu ve Pasifik’e yaptığı hizmetleri iyileştirmek amacıyla gerçekleştirdiği marka genişletme çerçevesinde, özel üretim tesisine yatırım yaparak üretim alanını genişletti. Firma bu sayede yurtiçi piyasalara kaliteli hizmet ve 24 saat çağrı desteği sağladı.

2016 yılında, 1.75 m/s’ye varan hıza sahip asansörlerin üretimi için C Lisansı alarak 25 metre yüksekliğindeki bir kulenin inşaatını tamamlayan firma, 4+1 şaft ve 100 m yüksekliğindeki yeni test kulesi, tamamlandığında A lisansına sahip olacak. Test kulesi tamamlanana kadar ise yerel üretim ihtiyaçlarına cevap verecek.

2019’un ortasına kadar yeni üretim hattıyla beraber yeni fabrikanın tamamlanması ve 2019 yılının sonuna kadar üretime başlamayı hedefleyen firmanın yatırımlar için ayırdığı bütçe 13 milyon $ olarak açıklandı.