TÜM DOSYA YAZILARI

688 Metre Uzunluğundaki “Yürüyen Gezi Merdiveni” Çin’de Açıldı

Yürüyen merdiven, Çin’in merkezinde Hubei eyaletindeki Enshi Kanyonu doğal alanında yer alıyor.

Devamı için...

Osmangazi Köprüsü Dünyanın 4. Köprüsünde 4 Kule Asansörü

Dünyanın en uzun 4. asma köprüsü olan, İstanbul ve İzmir arasındaki 9 saatlik mesafeyi 3,5 saate indiren Osmangazi Köprüsü’nün kulelerinde 4 asansör bulunuyor. Denize inşa edilen kuleleri 245 metre yükseğe taşıyan asansörleri, İtalyan Maspero Elevatori firması monte etti.

Devamı için...

İlk Akıllı Metronun Yürüyen Merdivenleri Hyundai Elevator Türkiye’ye Emanet

Türkiye’nin sürücüsüz ilk akıllı metro projesi olan 18 kilometre uzunluğundaki Üsküdar- Ümraniye-Çekmeköy metro hattında yer alan 196 yürüyen merdiven, Hyundai Elevator Türkiye tarafından istasyonlara yerleştiriliyor.

Devamı için...

Capacity AVM’ye Mitsubishi Electric İmzası

Bakırköy’ün gözde alışveriş ve yaşam merkezlerinden Capacity AVM, asansör, yürüyen merdiven ve yürüyen bant sistemleri için Mitsubishi Electric’i tercih etti. AVM’ye saniyede yarım metre hızla saatte 6 bin kişi taşıyabilen yürüyen merdivenler ve bantlar mont edildi.

Devamı için...

İki Cadde Yürüyen Merdivenle Nasıl Birleşir?

Artvin’de Kültür Sokağı projesi kapsamında vatandaşların hayatını kolaylaştırmak için Cumhuriyet Caddesi’ni, Sabit Osman Avcı Caddesi’ne bağlayan 60 metre uzunluktaki mesafeye için özel olarak üretilen AKE yürüyen merdivenler hizmete açıldı.

Devamı için...

DOSYA: Kontrol Panelleri ve Haberleşme Sistemleri

Akıllı Haberleşme Sistemleri Yaygınlaşıyor

Devamı için...

Aybey Elektronik Genel Müdürü Melih Aybey: Türkiye Asansör Kumanda Sistemlerinde Çok İleride

Melih Aybey, Türkiye asansör sektörünün, asansör kumanda ve haberleşme sistemleri alanında çok iyi noktaya ulaştığını ve bu ürünlerin ihracatının ithalatından çok daha fazla olduğunu söyledi.

Devamı için...

Dosya: Dosya İş Güvenliği

İş Kazalarının Azalması İçin İSG Kültürünün Gelişmesi Zorunlu

Devamı için...

Mobil Cihaz Kullanan Bir Asansör Güvenlik Sistemi

Kore Asansör Güvenliği Ajansı, dünyanın ilk mobil cihaz bazlı asansör denetim sistemi patentini aldı.

Devamı için...

İSG Avrasya Mart 2017’de Yapılacak

“Kaza Önleme, İş Güvenliği ve Risk Yönetimi” alanındaki ürün, teknoloji, ekipman, hizmet ve uygulamaları içeren İSG Avrasya 2017 Fuarı, 16-19 Mart 2017 tarihlerinde Tüyap Beylikdüzü’nde gerçekleştirilecek.

Devamı için...

İSG’de Yüklenici Firma Çok Etkili

Asansör sektöründe iş sağlığı ve güvenliğinde yüklenici firmanın etkisine dikkat çeken Tarık Aksöz, “Şaft boşlukları, inşaat düzeni, korkuluklar, açıkta elektrik bağlantıları bulunan şantiyelerle karşılaşıyoruz” dedi.

Devamı için...

İş Güvenliği İlkokulda Başlatılmalı

İş güvenliğinin ilkokuldan itibaren işlenmesi gereken bir konu olduğunu vurgulayan Ali Sarıtarla, “Güvenlik kültürünün tüm işverenlere ve çalışanlara yerleşmesi için, bilgilendirme seminerleri yapılabilir, yazılar, makaleler yazılabilir” dedi.

Devamı için...

İSG Politikamızın Meyvelerini Almaya Başladık

Ergin Aktaş, Löher’in yasal mevzuata göre aldığı İSG önlemlerini ve politikalarını özetleyerek bu politikaların sonuçlarını görmeye başladıklarını belirttiği aşağıdaki yazısında, MYK konusuna da değindi.

Devamı için...

Denetimler Artırılmalı

Asansör sektöründe iş sağlığı ve güvenliğinde yüklenici firmanın etkisine dikkat çeken Tarık Aksöz, “Şaft boşlukları, inşaat düzeni, korkuluklar, açıkta elektrik bağlantıları bulunan şantiyelerle karşılaşıyoruz” dedi.

Devamı için...

Ağaç Yaşken Eğilir

İSG eğitimlerinin ülke genelinde tüm çocuklara ders olarak verilmesi önerisinde bulunan Güngör Karslı, “KONE olarak ‘Ağaç yaşken eğilir’ sözünden hareketle, ilkokul çağındaki çocuklara, güvenli asansör ve yürüyen merdiven kullanımı konusunda eğitimler veriyoruz” dedi.

Devamı için...

İSG’de Uygulama ve Denetim İç İçedir

İSG’de uygulama ve denetimin iç içe olduğunun altını çizen Adnan Demirci, “İş güvenliği uzmanlığının yeni bir iş sahası olarak çok popüler hale getirildiği, çoğunlukla çalışma deneyimi olmadan kısa bir eğitim ve sınav sonrasında bu unvana sahip olunduğu ve bu hizmetin gerektiğinde OSGB kuruluşlardan satın alınma yolunun olduğu bir sistemde, devletin denetim fonksiyonunu çok sıkı işletmesi gerekmektedir” dedi. Demirci, İş Sağlığı Dosyamız için yönelttiğimiz sorulara şu yanıtları verdi.

Devamı için...

Asansör sektöründe İSG yeterince dikkate alınmıyor

Asansör sektöründe iş kazalarının azımsanmayacak sayıda olduğuna dikkat çeken Mahmut Cihan, “Buna göre sektörde İSG’nin yeteri kadar ciddiye alınmadığını söyleyebiliriz” dedi.

Devamı için...

İSG Uzmanının Çalışma Süresi Yeniden Düzenlenmeli

İSG uzmanlarının ve hekimlerin belirli sürede birden çok işi yaptığının altını çizen Ali Kaya’ya göre İSG sektöründe kalitenin artmasındaki en önemli engel, 6331 sayılı yasada İş Güvenliği Uzmanı ve İşyeri Hekimi çalışmalarının süre bazında kısıtlanması.

Devamı için...

İSG İş Kazalarından Korur

Mevcut asansörlerin modernizasyonu veya yeni asansörlerin montajı sırasında İSG kurallarına uyulmasıyla, olası riskleri minimize edip kazaların önüne büyük oranda geçmemiz mümkündür.

Devamı için...

Bir İspanyol Başarı Hikâyesi

Asansörler için otomatik kapı ve yedek parça alanında dünyanın en büyük ürün üreticisi olan dünyaca ünlü İspanya merkezli Fermator, tüm Elevcon 2016 katılımcılarını merkez binası dâhil olmak üzere yerel tesislerini gezmeye davet etti.

Devamı için...

TASIAD Eğitim Komitesi, Eğitim Sorununa El Atıyor

Dört kadından oluşan TASIAD Eğitim Komitesi’nin öncelikli hedefi, sadece “Asansör Teknolojileri” alanında eğitim veren bir meslek lisesi kurulması. Komite üyeleri, okulun üç yıl içinde eğitime başlayacağı müjdesini verdi.

Devamı için...

Meslek Liselerinin Acil Çözüm Bekleyen Sorunları

Biz okullar siz kuruluşlara kalifiye eleman yetiştiriyoruz. Size gelecek elemanları yetiştiren öğretmenleri, teknolojik ve pratik olarak yetiştirmenizi istiyoruz.

Devamı için...

Mesleki Yeterlilik Belgesine Iliskin Teblig Yayımlandı

Asansör sektörünün de içinde olduğu, Meslekî Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu Getirilen Mesleklere İlişkin Tebliğ yayımlandı. Böylelikle asansör sektörü çalışanlarının nasıl belgelendirileceği netleşti ve belge sahibi insanların tekrar sınava girme zorunluluğu giderildi.

Devamı için...

Asansör Bakım ve Onarımcısı ile Asansör Montajcısı MYK Kapsamına Alındı

24 Mart 2016 tarihinde yayımlanan tebliğle; Asansör Montajcısı ile Asansör Bakım ve Onarımcısı meslekleri, Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğu kapsamına alındı.

Devamı için...

Dosya: Egitim ve Ögretim

Asansör Teknolojileri Alanına ve Asansör Mühendisliği Bölümüne İhtiyaç Var.

Devamı için...