TÜM HABER YAZILARI

RoyalCert’in Düzenlediği Panele Bakan Faruk Özlü katıldı

RoyalCert’in düzenlediği 'Türkiye’de Asansör Güvenliği' konulu panelde konuşan Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, 'Hedefimiz, her asansörün yılda bir kere periyodik kontrolden geçmesi'dedi.

Devamı için...

Mediterra Capital, Arkel'i Satın Aldı

Başarılı ve hızlı büyüyen, sektöründeki lider şirketlere yatırım yapan özel sermaye fonu Mediterra Capital, Türkiye’nin asansör teknolojisi alanında önde gelen oyuncularından Arkel’in çoğunluk hissesini satın aldı.

Devamı için...

Yılın En İyi Yeni Gökdeleni İki Yıldır Çin’den

Yüksek mimaride dünyanın en tanınmış ödülü olarak bilinen Emporis Gökdelen Ödülü 2015’i, dünyanın en yüksek ikinci binası olan, Çin’deki Shanghai Tower kazandı. Ödülü geçtiğimiz yıl da Pekin’deki Wangjing SOHO kazanmıştı.

Devamı için...

Thyssenkrupp SEED Campus - Eğitim Merkezi Açıldı

Thyssenkrupp 2016 yılı sonu itibariyle İstanbul Ataşehir’de yeni eğitim merkezini açtı. Merkez, firma içi eğitimlerin yanı sıra asansör teknolojileriyle ilgili bilgilendirme ve eğitim misyonu taşıyor.

Devamı için...

Otis Türkiye’den Kalifiye Genç İstihdamına Destek

Küresel İşbaşında Eğitim Ağı’nın (GAN) ilk ulusal uygulamasına katılan 21 şirketten biri olan Otis Türkiye, 2016 yılı içerisinde İŞKUR üzerinden en çok istihdam yapan 3’üncü firma oldu.

Devamı için...

Engelli Asansörlerinde Ölçü Değişikliği Zorunluluğu Ertelendi

Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik değişikliğiyle birlikte, engelli asansörlerinin kabin ölçülerinin minimum 10 kişi olma zorunluluğu Haziran 2017’ye ertelendi.

Devamı için...

Liftinstituut’ten Kartal Belediyesi’ne Eğitim

Liftinstituut, Kartal Belediyesi’nde EN 81-20, EN 81-70, EN 81-21 standartlarına ilişkin teorik ve uygulama konulu eğitimler verdi

Devamı için...

Heilbronn 2016 Avrupa Asansör Kongresi

Avrupa asansör sektöründe stratejik planlama ve inovasyona acil çağrı

Devamı için...

Has Asansör Ar-Ge Merkezi Faaliyete Geçti

Asansör sektöründe saygın bir yere sahip olan Has Asansör A.Ş. kurduğu AR-GE merkezinde geliştireceği yeni projeler ile tüm dünyada adını duyuran bir marka olma yolunda ilerliyor.

Devamı için...

EAYSAD sektöre yönelik bir taahhütname hazırlıyor

EAYSAD’ın geleneksel hale getirdiği kahvaltı organizasyonunun en yenisinde, üyelerin ve meslektaşların kesimin mutabık kalacağı bir Taahhütname hazırlanmasına karar verildi.

Devamı için...

EMO, Yetkili Mühendis Belgelemeye Başladı

EMO’nun bağımsız Personel Belgelendirme Kuruluşu EMBK, TÜRKAK Akreditasyonu için başvuruda bulunarak Ekim ayından itibaren eğitim ve belgeleme yapmaya başladı. Bundan sonra EMO bünyesindeki Mühendis Yetkilendirme Belge sınavları ve belgeleri EMBK tarafından verilecek.

Devamı için...

Aybey Elektronik Samsun’da Eğitim Verdi

Aybey Elektronik, Samsun’daki Hampton By Hilton Otel’de, EN 81-20/50’nin Asansör Kumanda Sistemlerine getirdikleri ve ACT Kumanda Sistemi konulu eğitim verdi.

Devamı için...

Asansör Teknik Komitesi Toplandı

ASTEK’in 16. Toplantısında, asansör yıllık muayenelerindeki kontrol kriterlerinin yeniden gözden geçirilmesi için alt komite kurulmasına karar verildi. 30-60 günlük sürenin değiştirilmesi konusu ise karar bağlanmadı.

Devamı için...

ASFED’in MYK Sınavlarına Hazırlık Eğitimleri Devam Ediyor

ASFED, Mesleki Yeterlilik Sınavları öncesi hazırlık eğitimlerini BURSAD ile başlatan ASFED, İstanbul ve Denizli ile devam etti. Ortalama 25 kişilik sınıflarda gerçekleşen eğitimler, Eskişehir Asansörcüler Derneği Başkanı İbrahim Özçakır tarafından veriliyor.

Devamı için...

Asansör Kat Kapıları Ve Mevzuata Uygunluk

Hepimizin bildiği gibi asansör kat kapısı kilitleri Asansör Yönetmeliği’ne göre güvenlik komponentidir ve EN 81-1+A3 şartları doğrultusunda, 31.8.2017’den itibaren piyasaya arz edilecek kat kapılarının ise EN 81-20 ve EN 81-50 standartlarına göre test edilmesi ve uygunluğunun belgelendirilmesi gereklidir.

Devamı için...

Cersan, Mimar Sinan Erkek Öğrenci Yurdu’na 21 Asansör Monte Etti

Cersan Asansör, İstanbul Maltepe’deki Mimar Sinan Erkek Öğrenci Yurdu’na 21 ünitelik asansör montajı gerçekleştirdi. Cersan, bu projede kendisinin geliştirdiği, AS7 markası ile patentli asansör paket sistemini kullandı.

Devamı için...

Ürün Güvenliği Haftasında Asansör Mevzuatı Konuşuldu

'Yapı ve Asansör' ana temalı Asansör Sempozyumu ve Sergisi 2016, 13 - 15 Ekim 2016 tarihlerinde İzmir’de yapıldı. 26 bildirinin sunulduğu sempozyumda, teknik makalelerin yanı sıra sektörün güncel sorunları da ayrıntılı olarak masaya yatırıldı.

Devamı için...

'Yapı ve Asansör' Ana Temalı Asansör Sempozyumu ve Sergisi

Türkiye genelinde 10-16 Ekim 2016 tarihlerinde 81 ilde kutlanan Ürün Güvenliği Haftası’nda asansör sektörüne ilişkin toplantılar da yapıldı.

Devamı için...

TASİAD Meslek Liselerine Kitap Desteğini Genişletti

TASİAD tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen meslek liselerine yönelik ücretsiz kitap projesi kapsamında basılan kitapların sayısı üçe çıktı. TASİAD Yönetim Kurulu, ilk olarak Samandıra Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerine kitaplarını teslim etti.

Devamı için...

EMO ve MMO, Asansör Muayene Elemanlarını Belgelendiriyor

Elektrik Mühendisleri Odası ve Makina Mühendisleri Odası, Asansör Periyodik Kontrollerini Gerçekleştirecek Muayene Personelinin Belgelendirilmesine Dair Tebliğ çerçevesinde Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi Genel Müdürlüğü tarafından yetkilendirilmesinin ardından 27 Eylül 2016 tarihinde eğitimlere başladı.

Devamı için...

BURSAD’da Ürün Güvenliği Toplantısı

Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü, Ürün Güvenliği Haftası kapsamında BURSAD’ı ziyaret etti.

Devamı için...

Aybey’den yeni AUB kartı

Aybey Elektronik, herhangi bir Android tableti asansör kabin kaseti olarak kullanılmasını sağlayan AUB kartını geliştirdi.

Devamı için...

Asansöre ayrılan kaynağın yarısı ithalata gidiyor

Asansör Sempozyumu 2016 Sonuç Bildirisinde, asansörlere ayrılan ülke kaynağının 500 milyon dolar olduğu ve bunun 246 milyon dolarının ithalata gittiği vurgulandı. Aşağıda Sonuç Bildirgesinden alıntılar yayımlıyoruz.

Devamı için...

ASFED Sektörün Önde Gelen Gündemlerini Masaya Yatırdı

ASFED, Aylık Olağan Yönetim Kurulu Toplantısında; MYK’nın Mesleki Yeterlilik Sınavı ve EN-81-20 standardı için eğitim verilmesi, Yapı Denetim Kuruluşları Derneği ile asansör kuyusu konusunda görüşülmesi kararlaştırıldı.

Devamı için...

Teori Mühendislik Yeni Fabrikasına Taşındı

Üretim tesisini büyüten Teori Mühendislik, ofisini ve fabrikasını Sancaktepe’deki yeni tesisine taşıdı. Firma, yeni tesisinde % 20 olan ihracat oranını % 40’ın üzerine çıkartmayı hedefliyor.

Devamı için...

2016 Fotoğraf Yarışması Sonuçlandı

ELEVATOR WORLD’ün Dördüncü Yıllık Fotoğraf Yarışması’na dünyanın dört bir yanından 200 aday katıldı. Online olarak oy vermek isteyen binlerce kişi, 66 finalist arasından yedi kategoride kazananları belirlemek üzere fikirlerini sundu.

Devamı için...

Hyundai Elevator, STFA Grubu ile Ortaklık Anlaşması İmzaladı

Hyundai Elevator; ileride ülkemizde üretim yapmayı da kapsayan bu yatırımla birlikte Türkiye’yi çevre ülkeleri yönetecek bir merkez olarak konumlandırmayı hedefliyor.

Devamı için...

Wittur’dan Yeni Ürün

Wittur, yüksek binalarda asansörlerin modernizasyonu için patentli makine dairesiz dişlisizini piyasa sundu.

Devamı için...

TASİAD, YTÜ Öğrencilerine Seminer Verdi

TASİAD, üniversite – sanayi işbirliği kapsamında, Yıldız Teknik Üniversitesi, Elektrik – Elektronik Fakültesi, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü öğrencilerine sektörü tanıtan bir seminer verdi.

Devamı için...

Yeni Asansör Yönetmeliği Yayımlandı

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığını hazırladığı Asansör Yönetmeliği 2014/33/AB yayımlanarak 29 Haziran’da yürürlüğe girdi.

Devamı için...

Asansör Sempozyumu 2016’nın Taslak Programı Hazırlandı

13-15 Ekim 2016 tarihlerinde İzmir’de düzenlenecek Asansör Sempozyumu 2016’nın programı oluşturuldu. “Yapı ve Asansör” ana teması ile düzenlenecek Asansör Sempozyumu ve Sergisi’nde bildiri oturumlarının yanı sıra panel, seminer, bilgilendirme toplantısı, ilköğretim öğrencileri için kullanıcı eğitimi ve sosyal etkinlikler yer alacak.

Devamı için...

Thyssenkrupp, Asansörlerini 246 Metrelik Kulede Test Edecek

Thyssenkrupp Asansör’ün Almanya’nın Rottweil şehrinde inşa ettiği test kulesinde çalışmalar büyük bir hızla devam ediyor. 246 metre yüksekliğindeki kulede, asansörlerin en zorlu koşullarda test edileceği 12 adet asansör kuyusu yer alıyor.

Devamı için...

Elevcon 2016’da 44 bildiri sunuldu.

Madrid’de yapılan 21. Elevcon Uluslararası Dikey Taşıma Teknolojileri Kongresi’ne katılan dünya çapından 185 profesyonel, 44 sunum dinleme şansı elde etti. Organizasyonu düzenleyen Uluslararası Asansör Mühendisleri Derneği (IAEE) de 30. yılını kutladı.

Devamı için...

Asansör Sempozyumu Hazırlıkları Hızla Devam Ediyor.

13-15 Ekim 2016 tarihlerinde yapılacak olan Asansör Sempozyumu ve Sergisi’nin Genisletilmis Ön Çalısma Grubu Toplantısı, 7 Nisan 2016 tarihinde Fuar Izmir binasında gerçeklesti.

Devamı için...

ANASDER, Piyasa Gözetimi Denetimi Bilgilendirme Toplantısı Yaptı

ANASDER’in düzenledigi toplantıda, Piyasa Gözetim Denetim Yönetmeligi ve mesleki yeterlilik konuları gündeme geldi.

Devamı için...

Sistem Çelik Halat Fermator Mekanizmalarıyla Otomatik Kapı Üretiyor

Sistem Çelik Halat Malatya’daki fabrikasıyla otomatik kapı, kabin ve karkas üretimine başladı. Firma, İspanya menşeli Fermator marka operatör ve mekanizmaları ithal ederek yeni fabrikasında otomatik kapı üretiyor.

Devamı için...

TASIAD Eğitim Komitesi, Üniversite Öğrencilerine Sektörü Anlattı

TASIAD Eğitim komitesi, Gedik Üniversitesi Meslek Yüksekokulu’nda kariyer tanıtım semineri düzenledi. Mekatronik Bölümü ögretmenlerinin ve öğrencilerinin ilgiyle takip ettiği seminer sonrasında okul yönetimi, Mekatronik ve Elektrik-Elektronik bölümlerine haftada iki saat asansör dersi konulması talebinde bulundu.

Devamı için...

TASIAD Eğitim Komitesi, Üniversite Öğrencilerine Sektörü Anlattı

TASIAD Eğitim komitesi, Gedik Üniversitesi Meslek Yüksekokulu’nda kariyer tanıtım semineri düzenledi. Mekatronik Bölümü ögretmenlerinin ve öğrencilerinin ilgiyle takip ettiği seminer sonrasında okul yönetimi, Mekatronik ve Elektrik-Elektronik bölümlerine haftada iki saat asansör dersi konulması talebinde bulundu.

Devamı için...