GÜNCEL HABERLER

Ocak, 2018 - Sayı 25

TASİAD OLAĞANÜSTÜ GENEL KURULA GİTTİ

Tüm Asansör Sanayici ve İş Adamları Derneği (TASİAD) Avrasya Asansör Fuarından elde edilen gelirlerden kendi payının ASFED’e devredilmesi ile alakalı 23 Aralık 2017’de Metroplast Asansörün kongre salonunda Olağanüstü Genel Kurul için toplandı. Oylama neticesinde fuar gelirlerinin ASFED’e devrilmesi oy çokluğu ile reddedildi. İkinci madde olarak gündeme gelen yurt içi ve yurt dışındaki dernek ve federasyonlara üye olunması veya üyelikten ayrılması için mevcut yönetime yetki verilmesi oy çokluğu ile kabul edildi. Son olarak gündeme alınan İstanbul dışında şube veya temsilcilik açılması kararı ise oy birliği ile kabul edilerek karara bağlandı.


ARKEL YENİ ÜRÜNÜ ARL-700’Ü TANITTI

Arkel yeni ürünü ARL-700 Kumanda Kartının tanıtımını 15 Aralık 2017 tarihinde İstanbul Pendik Green Park Hotel’de gerçekleştirdi. Yurt içinden katılımın yoğun olduğu ürün tanıtımını Arkel Genel Müdürü Melih Küçükçalık yaptı. Yarım gün düzenlenen etkinlikte, interaktif bir sunum gerçekleştiren Küçükçalık katılımcılar tarafından gelen soruları salonda sergilenen kart ve pano üzerinden cevapladı. Tanıtım sonunda sürpriz hediyelerin de verildiği çekilişle 5 kişiye ARL-700 Kumanda kartı 5’li seti ve 2 kişiye de Iphone 8 hediye edildi.


HAS ASANSÖR AR-GE MERKEZİ BELGESİNİ ALDI

Geçtiğimiz yıl bünyesinde Türkiye’nin 307. Ar-Ge Merkezini açan HAS Asansör’e Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Ar-Ge Merkezi Belgesi verildi. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından 6. Özel Sektör Ar-Ge Merkezleri Zirvesi, “Ar-Ge ve İnovasyonla Kalkınma” temasıyla 20-21 Aralık 2017 tarihlerinde ATO Congressium’da düzenlenen törende belgeyi HAS Asansör A.Ş. Genel Müdürü Hüseyin Keşanlı, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü ’den aldı.


YÜRÜYEN MERDİVEN STANDARDINDA DEĞİŞİKLİK

Türk Standartları Enstitüsü tarafından yeni montajı yapılacak yürüyen merdiven ve yürüyen bantlara dair standart güncellendi. 18 Aralık 2017 tarihinde “Yürüyen merdiven ve yürüyen bantlar için güvenlik - Bölüm 1: Yapım ve montaj” adı ile yürürlüğe giren TS EN 115-1 standardı ile daha önce yürürlükte olan TS EN 115-1 + A1 yürürlükten kaldırılmış oldu. Üreticiler için makul, öngörülebilir tehlike ve kötü amaçlı kullanım risklerine yönelik düzenlemelerin yer aldığı yeni standarda buradan ulaşabilirsiniz.


MERİH, ÇÖZÜM ORTAKLARIYLA BİRLİKTE EĞİTİM SEFERBERLİĞİNDE

Merih Asansör, ülke genelinde EN 81-20/50 standartlarına yönelik değişiklikleri içeren bir dizi eğitim seminerinin startını verdi. Merih Asansör teknik ekibinin, Türkiye’deki belli bölgelerde çözüm ortaklarının da katkılarıyla beraber gerçekleştirdiği eğitimlerin ilk ayağı 16 Kasım 2017 tarihinde Antalya oldu. Antalya’da Kutup Asansör ile birlikte gerçekleştirilen eğitimden sonra sırasıyla 28 Kasım'da Şanlıurfa ve Mardin’de Elit Asansörle, 7 Aralık'ta Konya’da Ah-Met Asansörle ve 20 Aralık'ta Trabzon'da Par-Mak ve Hay Asansör ile birlikte bir eğitim verildi.


MEKİSAN GELECEĞİN MAKİNE MÜHENDİSİ ADAYLARINI AĞIRLADI

Kocaeli Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Kulübü öğrencileri, 7 Aralık 2017 tarihinde Mekisan Asansörü ziyaret etti. Çeşitli sınıflardan oluşan 27 öğrencinin katılımı ile toplu bir ziyaret gerçekleştiren öğrencilere, Mekisan Asansör Genel Müdür Yardımcısı Levent Öğüt, Kalite Yönetim Sistemi (KYS) Bölüm Müdürü Ebru Karaca, Satış ve Pazarlama Müdürü Onur Erhan ve Ar-Ge Müdürü Murat Uysal’ın eşlik ettiği gezide öğrenciler fabrikayı da gezme fırsatı buldular.


DUDULLU-BOSTANCI METROSUNA OTIS İMZASI

Otis, İstanbul’un en önemli metro projelerinden Dudullu-Bostancı hattının yürüyen merdiven ve asansör projelerini üstlendi. Projede, 13 İstasyonla 53 asansör ve 156 yürüyen merdiven olmak üzere toplam 209 ünite bulunacak. Tüm dünyaya yüksek teknoloji ihraç eden Otis Türkiye, 2019 yılında açılması planlanan 14 kilometre uzunluğundaki İstanbul’un büyük altyapı yatırımlarından biri olan Dudullu-Bostancı Metro Hattı için, 53 adet Gen2 Premier asansörlerini de Türkiye’de üretecek.


LIFTECH EXPO KAHİRE YAKLAŞIYOR

LIFTECH EXPO Kahire fuarı 1-3 Şubat 2018 tarihleri arasında Mısır'ın başkenti Kahire’de gerçekleşiyor. Lead Trade Fairs tarafından gerçekleştirilen ve ELEVATOR WORLD Middle East dergisinin resmi medya sponsoru olduğu fuarın beşincisi için ziyaretçi ön kayıtları başlamıştır. Organizasyon, 100 katılımcı firma ile en güncel yenilikçi ürün ve hizmetleri sunmaya önem veriyor. Birçok ülkeden binlerce ziyaretçinin uğrak noktası olan fuarda, bu yıl da uluslararası ziyaretçi profilinde ciddi bir artış beklenmekte.


BULUT MAKİNA GENÇLERİN VE ÜNİVERSİTELERİN YANINDA

Bulut Makina gençlere ve üniversitelere olan desteğini sürdürmeye devam ediyor. Birçok projenin sponsorluğunu üstlenen Bulut Makina, destek verdiği öğrencilerin bir kısmına staj ve sonrasında tam zamanlı olarak çalışma imkânı da sunuyor. Firma, vermiş olduğu desteklerin gelecek dönem de devam edeceğini, Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin katılacağı kimyasal reaksiyonla çalışan araç yarışması, İstanbul Teknik Üniversitesi öğrencilerinin kurmuş olduğu üç farklı kulübün uydu ve elektrikli araçla Türkiye ve Amerika’da katılacağı yarışmalar, Yıldız Teknik Üniversitelerinin Türkiye’de katılacağı uydu yarışması için gençlerin yanında olacaklarını belirtti.


EAYSAD VE TASİAD YÖNETİMİ İZMİR’DE BULUŞTU

TASİAD’ın “Sektörle Bütünleşme” adı altında yaptığı düzenli aylık Yönetim Kurulu toplantılarının sonuncusunda 8 Aralık 2017 günü EAYSAD ile İzmir’de yemekli toplantıda bir araya geldi. Toplantıda dernek faaliyetleri hakkında bilgi alışverişi ve güncel sektörel konuların yanı sıra INELEX 2018 Asansör Fuarına katılımları ve ASFED çalışmaları hakkında fikir alışverişinde bulunuldu. Her iki dernek yöneticileri, toplantının dernekler arası iş birliğinin devamı, ortak sorunların paylaşılması ve çözüm önerilerini sunmaları açısından önemli bir adım olduğunu dile getirdiler.


ASANSÖRLERİN TASARIMINA İLİŞKİN USUL VE ESASLARA DAİR TEBLİĞ’DE DEĞİŞİKLİK YAPILDI

14 Haziran 2017’de yayınlanan “Asansörlerin Tasarımına İlişkin Usül ve Esaslara Dair Tebliğ”in, 5 Aralık 2017 tarihinde geçici birinci maddesi değiştirildi. Değişikliğe göre kamu kurum ve kuruluşları ile kamu iktisadi teşebbüslerince 1 Eylül 2017 tarihine kadar asansörler için TS EN 81-1 +A3 veya TS EN 81-2 +A3 standartlarında yer alan yapım ve montaj için güvenlik gerekliliklerine göre hazırlanan ihale şartnameleri ve bu şartnamelere göre imzalanan sözleşmeler kapsamında piyasaya arz edilen asansörlerin periyodik kontrolünde ve tescilinde, TS EN 81-20/50 standart gereklilikleri aranmayacaktır.


CTBUH: GÖKDELEN YAPIMINDA REKOR YIL 2017

Yüksek Binalar ve Kentsel Çevre Konseyi (CTBUH) aylık raporunda 2017’nin en az 200m. uzunlukta olan bina inşasında rekor yıl olduğunu belirtiyor. Çevrim içi yayınlanan “CTBUH yılına Bakış: 2017’nin Yükselen Trendleri” isimli interaktif raporda, kurul, 2016’nın rekoru olan 127 adet binayı geçerek, en az 200 m uzunluğunda olan 144 adet binanın tamamlandığını belirtti. Aynı zamanda, 2017 yılı en az 300 m uzunluğunda olan bina sayısı ise 15 olarak kayıtlara geçti. Yakın zamanda bu trendin yavaşlayacağı öngörülmemekle birlikte 2018 yılına dair tahminler en az 200 m uzunluğunda 160 adet binanın tamamlanabileceğini söylemektedir.


TÜRK VE ARAP İŞ ADAMI HEYETLERİ TURAB FUARINDA BULUŞTU

TURAB Fuarcılık Organizasyon A.Ş. (TURABEXPO) tarafından 6-8 Aralık 2017 tarihleri arasında Pendik Greenpark Hotel’ de, 1. Türk-Arap Gayrimenkul, Proje, Yatırım, Finansman Fuarı ve 4. Türk-Arap Yapı-İnşaat Malzemeleri ve Teknolojileri, İç Mimari, Mobilya Fuarı, İşbirliği Alım Heyeti Organizasyonu gerçekleştirildi. Türk-Arap Ülkeleri İş Birliği Derneği (TÜRAP) desteği ile Türkiye ve Arap ülkeleri arasında proje üretmek, Türk ve Arap İş Adamı heyetlerini Türkiye’de ve yurtdışında buluşturmak amacıyla düzenlenen organizasyonun açılışını Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakan yardımcısı Doç. Dr. Hasan Ali Çelik yaptı.

2017 yılı haber bültenlerini görüntülemek için tıklayınız

2016 yılı haber bültenlerini görüntülemek için tıklayınız